Читај ми!

Subvencije za proizvodnju ribe i živine

Srbija ima kapacitete da bude prepoznata na mapi proizvođača i izvoznika živine i ribe. Proizvođači će dobiti pomoć države, čime će podsticajima biti pokrivene sve grane stočarske proizvodnje.

Prvi put svi oni koji se bave živinarstvom i ribarstvom dobiće pomoć države, i time će podsticajima biti pokrivene sve grane stočarske proizvodnje. Proizvođači su za početak zadovoljni i malim subvencijama, a stručnjaci smatraju da će se subvencijama obezbediti predvidivost u proizvodnji ribe i živine.

U Srbiji se godišnje pojede 50.000 tona ribe, a poizvede svega 15.000 tona, tj. 30 odsto potreba tržišta.

Kako bi taj procenat bio veći, država će proizvođačima pomoći sa minimum 500 dinara po priplodnoj matici šarana, 300 dinara za matice pastrmke i sa sedam dinara po kilogramu proizvedene konzumne ribe.

Ribari iz Ečke kod Zrenjanina uzgajaju šarane na oko 1.700 hektara. Prošle godine proširili su se za 70 hektara i uložili 110 miliona dinara. Do sada su sve sami plaćali, pa im je pomoć države dobrodošla.

"Mi ćemo ta sredstva uložiti u modernizaciju, planiramo da aktiviramo još neke ribnjačke površine negde oko 200 hektara tako da idemo i do 4.000 tona proizvodnje u narednoj godini", kaže Nenad Radulović, direktor ribnjaka "Ečka".

Brz obrt, skromna ulaganja i mali rizici, prednosti su živinarske proizvodnje. Međutim, bez pomoći države, ta stočarska grana počela je da propada, a potrošnja živinskog mesa po glavi stanovnika uvećala se na 18 kilograma.

Sada će podsticaji živinarima za roditeljske kokoške biti 60 i 100 dinara po komadu, a za ćurke u minimalnom iznosu od 300 dinara.

To će značiti i kompaniji "Agroživ" koja na sat preradi 4.000 komada pilića, a dnevno može da isporuči i do 35 tona pilećeg mesa i prerađevina.

"Mi se upravo ovih dana spremamo za uvoz matičnog jata i ta subvencija će biti primenjena - od 60 dinara po kljunu roditelja", kaže direktor "Agroživa" Predrag Amidžić.

Direktna plaćanja države proizvođačima ribe i živine biće kroz premije, podsticaje za proizvodnju, regrese i kredite. Davanjima bi trebalo da se u potpunosti legalizuje ta proizvodnja.

"Ovo je pre svega podsticaj za povećanje proizvodnje i na duži rok treba da dovede do izgradnje ambijenta podstaknutog državnim sredstvima, ali i proizvodnje konkurentnog proizvoda", rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede Miloš Milovanović.

Upućeni kažu da će se uz pomoć države povećati potencijali za prozvodnju ribe i živine, i omogućiti izlazak na strano tržište.

"Svedoci smo kakva je kupovna moć našeg stanovništva i da se potrošnja preusmerava na živinarstvo i da i tu postoje kapaciteti. Postoje objekti, postoje veliki sistemi koji mogu da proizvedu onoliko koliko mi možemo da plasiramo", kaže Željko Brozović iz Privredne komore Srbije.

U svet možemo da plasiramo i ribu. Iako je Srbija uvozi u vrednosti od 90 miliona dolara, uz veću pomoć države može da počne i da je izvozi. Primera radi, Hrvatska proizvođače ribe pomaže sa 60 kuna, odnosno 884 dinara po kilogramu proizvedene ribe, a kod nas sa svega sedam dinara.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи