Читај ми!

Agrar otporan na sušu

Zadovoljavajući rezultati u agraru, uprkos suši, smatra ekspert Privredne komore Srbije Vojislav Stanković. Najviše izovozimo kukuruz, šećer i maline, a uvozimo kafu i banane. Suficit u agraru 1,25 milijardi dolara.

Srpski agrar je u 2012. uprkos lošoj proizvodnoj godini, ostvario zadovoljavajuće spoljnotrgovinske rezultate i prema procenama, suficit će iznositi 1,25 milijardi dolara, izjavio je ekspert Privredne komore Srbije Vojislav Stanković.

Najvažniji proizvodi agrarnog porekla u izvozu tokom 11 meseci 2012. bili su žuti kukuruz, rafinirani šećer od šećerne repe, zamrznuta malina, ulje od suncokreta i pivo u bocama od jednog litra.

Na uvoznoj strani među agrarnim proizvodima dominira tradicionalno grupa "nekonkurentnih'' proizvoda, koji se ne gaje u Srbiji - sirova kafa, banane i pomorandže.

Očekuje se da će vrednost izvoza hrane iz Srbije u 2012. iznositi 2,7 milijardi dolara, a vrednost uvoza će biti 1,45 milijardi dolara, što su spoljnotrgovinske performanse na nivou iz prethodne godine, rekao je Stanković Tanjugu.

Spoljnotrgovinski suficit srpskog agrara u 2011. je iznosio je 1,3 milijarde dolara, vrednost izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Srbije bila je 2,7 milijardi dolara, a uvoza 1,4 milijarde dolara.

Prošla godina je bila dosta nepovoljna za poljoprivredne proizvođače, podsetio je Stanković, ukazujući da se efekti lanjske suše nisu u punoj meri odrazili na rezultate spoljnotrgovinske razmene u 2012, već će se to najverovatnije desiti u 2013, i to u prvoj polovini godine.

Stručnjak PKS je ukazao da, iako procenjena vrednost poljoprivredne proizvodnje ima pad od oko 20 odsto, za 11 meseci spoljnotrgovinska razmena je relativno dosta povoljna.

Agrarni izvoz Srbije u 2012. karakteriše rast od 2,2 odsto u odnosu na isto vreme prethodne godine, a njegovo učešće u ukupnom izvozu zemlje je 24,2 odsto.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи