Читај ми!

Energija iz smeća

U izgradnju postrojenja za stvaranje energije iz otpada italijanski konzorcijum "Kremona inovacione" i domaća "Ezo grupa" investiraće 10 miliona evra. Očekuje da u posao bude uključeno 5.000 ljudi.

Italijanski konzorcijum "Kremona inovacione" i domaća "Ezo grupa" investiraće 10 miliona evra u izgradnju postrojenja za stvaranje energije iz otpada, stotinak kilometara od Beograda.

Strateški partneri najavljuju početak rada za proleće iduće godine, a očekuje se da u posao bude uključeno oko 5.000 ljudi. Dok se sada u Srbiji preradi oko osam odsto otpada, u Evropskoj uniji taj procenat je pet puta veći.

Samo od bačenih 10.000 tona piljevine i tvrde plastike iz auto-industrije, sada je moguće godišnje proizvesti tri i po hiljade tona dizela i drugih energenata.

Izvršni direktor "Kremona inovacione" Masimilijano Malicijo smatra da je Srbija zemlja sa značajnim mogućnostima za rast i razvoj i da joj upravo zbog toga treba odgovarajuća podrška u tehnološkom i poslovnom smislu.

"Procenili smo da ste pravi partner za nas. Ova nova tehnologija štiti životnu sredinu i zapošljava novu radnu snagu", rekao je Malicijo.

Lokacija i konačni izgled postrojenja za sada su poslovna tajna.

Više od 80 odsto otpada može da se iskoristi i da se dobije energija, kaže direktor "Ezo grupe" Dragan Stanković.

"Primera radi preradom jedne tone otpada dobija se energija koja može da se iskoristi za tromesečno grejanje stana od 60 kvadrata", objašnjava Stanković.

Za stvaranje energije iz otpada ne treba previše mesta, a očekuje se da u sakupljanje, transport i preradu bude uključeno oko 5.000 ljudi.

Predrag Jovanić sa Instituta za multidisciplinarna istraživanja kaže da je korišćenjem novih tehnologija od materijala koji se do sada bacao moguće dobiti "skoro duplo jeftinija goriva koja se koriste u industriji, poljoprivredi, domaćinstvima, a svakako će doprineti održivom razvoju regiona u kome se ova tehnologija primenjuje".

Mnogo novca dajemo na skladištenje i izvoz otpada. Plan je da se u bližoj budućnosti petina pretvori u energiju.

Pomoćnik ministra energetike Hranislav Stojković kaže da Srbija radi na na tome da kroz zakonski sistem poboljša uslove investitorima "da učestvuju u preradi, reciklaži i iskorišćenju otpada" i da će "raditi sve da ti finansijski uslovi budu što povoljniji".

Novom tehnologijom proizvodiće se i biogorivni gas, alternativno gorivo za cementare. U ovom tehnološkom procesu otpadne vode se većim delom prečišćavaju i vraćaju u proces proizvodnje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом