Država pomaže "Župi"

Iz Fonda za razvoj hemijskoj industriji "Župa" iz Kruševca odobreno 20 miliona dinara. Sredstva će biti iskorišćena za pokretanje proizvodnje ksantata, koji se koriste kao flotaciona sredstava za rude obojenih metala.

Država je hemijskoj industriji "Župa" iz Kruševca odobrila 20 miliona dinara, a novac je namenjen za pokretanje proizvodnje ksantata, koji se koriste kao flotaciona sredstava za rude obojenih metala, rečeno je u tom preduzeću.

"Reč je o 20 miliona dinara koje je fabrika dobila od Fonda za razvoj, a sredstva su namenjena za pokretanje proizvodnje u delu Župe", rekao je za agenciju Beta zastupnik kapitala u kompaniji Hranislav Janković.

Dodao je da pomoć države fabrici mnogo znači jer potvrđuje da nadležni veruju u oporavak firme.

Poslovodstvo "Župe" je u septembru Ministarstvu finansija i privrede
uputilo predlog za revitalizaciju fabrike, kojim je od države tražilo oko 600.000 evra za pokretanje proizvodnje.

Deo tog predloga odnosi se i na pokretanje proizvodnje u Fabrici ksantata, za šta je bilo navedeno da je potrebno 265.000 evra za nabavku repromaterijala.

Janković je kazao i da bi konačna odluka o programu restrukturiranja, odnosno modalitetima eventualne privatizacije "Župe", trebalo da bude doneta nakon održavanja Skupštine akcionara preduzeća.

U toj hemijskoj industriji, koja zapošljava 330 radnika, trenutno je angažovano svega dvadesetak, koji rade na utakanju hlora.

Zaposleni su poslednju platu primili za decembar 2010. godine, a tokom 11 meseci ove godine dobili su samo jednu zaradu.

Prema ranijim Jankovićevim navodima, dugovanja fabrike prema bankama, Fondu PIO i Fondu zdravstvenog osiguranja i komunalnim preduzećima su oko 13 miliona evra.

Župa je obeležila slavu - Mitrovdan i 78. godina postojanja. Fabrika je 2002. godine, kao veoma uspešna, ušla u proces privatizacije. Od 2005. godine, kada je raskinut ugovor o privatizaciji, "Župa" je u većinskom državnom vlasništvu. Usledilo je nekoliko neuspešnih pokušaja prodaje i ulazak u postupak restrukturiranja.

Ta industrija je pre privatizacije imala oko 1.400 zaposlenih, a tokom protekle decenije sprovedeno je nekoliko socijalnih programa i u fabrici je ostalo 330 radnika.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом