Od trošadžije do Kir Janje

U poslednje dve godine krediti stagniraju a, uprkos krizi, štednja je porasla za tri milijarde evra. Svaki stanovnik Srbije zadužen je u proseku sa po 750 evra, odnosno dve prosečne plate.

Svaki stanovnik Srbije zadužen je u proseku sa po 750 evra, odnosno dve prosečne plate. Najveći deo zaduženja nastao je proteklih godina, a novih zaduženja, kažu bankari, sve je manje - jer je sve manje kreditno sposobnih klijenata.

Ekonomski sistem koji se posle 2000. godine zasnivao na zaduživanju i potrošnji očigledno je prevaziđen, pa banke sada ne znaju šta sa viškom novca, posebno jer niko ne vraća pozajmice na vreme.

"U bankarskom sektoru ima dovoljno novca i izvora finansiranja. Veći problem je gde i na koji način kvalitetno da se uposli", kaže Dejan Tešić, predsednik IO AIK banke.

Već dve godine, zaduženost stanovništva je na istom nivou - oko pet milijardi evra. Međutim, sve se više kasni i u otplati rata.

"Možemo reći da je došlo do povećanja docnji i broja korisnika kredita koji su u docnji. Za sada to još nije toliko zabrinjavajuće", rekao je Đorđe Đorđević iz Vojvođanske banke.

Nenad Lučić iz Folks banke kaže da su ponovo aktuaekni subvencionisani stambeni krediti,  ali da nije zabeleženo neko veće interesovanje u odnosu na prethodni period.

Kada raste zaduživanje, raste i društveni proizvod. Na pitanje kada će biti bolje, odgovor je dala guverner Jorgovanka Tabaković.  

"U kratkom roku ne možemo očekivati znatno ubrzanje kreditne aktivnosti i značajniju redukciju problematičnih plasmana, ali će i to uslediti sa ekonomskim oporavkom koji se očekuje od naredne godine i koji treba donese kvalitetnije investicije i postavljanje finansijske situacije", rekla je Tabakovićeva.  

Srbija još traži ekonomski model koji će biti kombinacija potrošnje i investicija. Kada je reč o privredi, za sada se razmišlja o upošljavanju obavezne devizne rezerve na štedne uloge zbog kreditiranja izvoza, sa čime će uskoro biti upoznat i MMF.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво