Читај ми!

Kod komšije je jeftinije

Manjak novca i poskupljenja podstakli prekogranični šoping. Da bi uštedeli, Rumuni prelaze u Srbiju i uglavnom kupuju hranu, ali i cigarete i alkohol. Sa druge strane, građani Srbije sve češće odlaze u Rumuniju da bi kupili jeftiniju garderobu i obuću.

Ekonomska kriza, nedostatak novca i poskupljenja, naterali su ljude širom sveta da pažljivije troše. Tako nije neobično da se u kupovinu ide i preko granice, ako je tamo jeftinije.

Da bi uštedeli, Rumuni prelaze u Srbiju i hranu kupuju uglavnom na pijacama i prodavnicama u Vršcu ili Srpskoj Crnji. S druge strane, i građani Srbije sve češće odlaze u Rumuniju.

Osim što im je zanimljiv kao turistička destinacija, u Temišvaru se mogu pronaći jeftinija garderoba i obuća. Ali, i modeli i brendovi kojih ovde još nema.

Svakodnevno oko 200 biciklista, a utorkom i subotom zna da ih bude i više od 300, pređu granicu kod Srpske Crnje. Iako se može pomislit da idu na rekreaciju, to su Rumuni koji u Srbiju dolaze radi kupovine.

Na graničnom prelazu Srpska Crnja u Srbiju najčešće prelaze Rumuni iz Žombolja. To mesto je od granice udaljeno tri-četiri kilometra, pa kada je vreme lepo biciklom u Srbiju stižu za 10 minuta.

Gosti iz Rumunije navode da najviše kupuju prehrambene proizvode, voće i povrće, ali i cigarete i alkohol koji su mnogo jeftiniji nego u Rumuniji.

"Kupuju na kilograme, ako uzmu, recimo, jedan džak paprike, zbog toga ne pravimo probleme i to mogu da iznesu", objašnjava koordinator carinarnice Zrenjanin Zoran Kuburović.

Dolazak Rumuna i te kako pomaže i utiče na život u Srpskoj Crnji. U selu od oko 3.700 stanovnika postoje dve banke, dve menjačnice, pošta i tridesetak prodavnica.

"Prodavnice ne bi bile u mogućnosti da opstanu da nema dodatnog kapitala koji dolazi preko granice", istakao je predsednik mesne zajednice Srpska Crnja Mile Rajić.

Sa druge strane, u poslednje dve godine, Rumunija je sve interesantnija građanima Srbije.

"Ovuda najčešće idu sportisti, studenti, ljudi koji imaju rodbinu preko granice ili oni koji imaju firmu u Rumuniji. Neki prelaze zbog aerodroma u Temišvaru, a 10 odsto čine oni koji idu u šoping", navodi šef carinskog prelaza Žombolj Naku Kostel.

Posetioce iz Srbije, kako navode, najviše zanima garderoba, pa većina turista obavezno svraća u najveći tržni centar u ovom delu Evrope. Ovde su popusti i akcije česti. Tako, dečje rukavice, šal, kapu mogu da se nađu i za tri, četir evra. Deset pari čarapa koštaju manje od sedam evra, a košulje ili majice su jeftinije od 10 evra.

Kupovinom u tržnom centru može da se uštedi, ali to u Temišvaru nije najjeftinije mesto za nabavku garderobe. Ako se potrudite, možete pronaći pantalone po ceni nižoj od pet evra ili cipele koje, kada se preračuna u našu valutu, koštaju oko 1.300 dinara.

Ukoliko tokom posete Temišvaru ogladnite, ne brinite, možete da ručate i za pet evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом