Читај ми!

Povratak "smederevca"

Trećina porodica u Srbiji greje se na čvrsta goriva. Ugalj je na ceni, ali je zbog cene sve veća potražnja ogrevnog drveta. Čak i oni koji se greju na struju ili gas kupuju drvo zbog eventualnog dogrevanja.

Na čvrst ogrev greje se trećina građana Srbije, a ove zime biće ih najmanje 10 odsto više. Dobro se prodaje ugalj, ali je jagma za drvima.

Snabdevači kažu da je veliki broj domaćinstava koja imaju etažno grejanje na struju i gas prešla na pelet. Mnogi, prave rezervu za dogrevanje, jer nisu, kažu zaboravili prošlogodišnji studeni februar.

Prodaje se sve, kada nema najtraženije bukve i hrasta, dobar je i bagrem. Na jugu zemlje kubik košta oko 30 evra u većim gradovima od 40 do 50. Ali, teško da će se te cene održati. Potražnja raste, iako se kupuje u više navrata, kako ko dođe do novca.

"Daleko se više traži od prošle godine, duplo više", kažu na stovarištu u Valjevu, a slično je i u Beogradu. "Sve je veća potražnja za džakovima, što znači da je sve više sirotinje".

Ovog septembra dosta se traže drva na džakove, prosečna cena jednog džaka je oko 400 dinara. Trgovci kažu da građani kupe dva do tri džaka dnevno, onoliko koliko imaju novca.

"Ja se grejem na drva. A kako mogu da obezbedim drva sa 10.000 hiljada penzije. Recite mi možete li vi to da uradite, a da platite sve dažbine, struju i sve sa 10.000 da hiljada da živite sa suprugom koja nema penziju, jer nije radila", kaže građanin Čačka.

"Kupujem pet metara, to košta 30.000. Toliko mogu da kupim. Drva su prilično poskupela u ovoj sezoni i to sada, a kada počne ono hladnije, ko zakasni da na vreme dobavi, boga mi debelo će da plati", kažu građani Valjeva, Beograda.

Mnogi su iz podruma ponovo izvukli peći na drva ili smederevce. Neki vide šansu i da zarade.

"Popravljam šporete, kome treba - javiće se", kaže jedan majstor.

Čiste se šume spaljene u nedavnim požarima, pa se građani interesuju i za nagorela stabla, jer je cena 60 odsto niža.To drvo pogodno je samo za brikete.

"Drvna masa sa požarišta će uglavnom ići u industrisku preradu, jer je samo za to i upotrebljiva. Za ogrev nikako nije, to je crni bor, to su četinari što se ne koristi za ogrev", kaže Dragan Belošević, šef Šumskog gazdinstva Čačak.

Stovarišta su dobro snabdevena i svim vrstama uglja. Još tokom leta, većina trgovaca podigla je cene za oko 10 odsto, zbog poskupljenja transporta.

Najbolje se prodaju najjeftniji "kolubara" i "kostolac", tona košta oko 5.500, odnosno 6.500 dinara. Od prvog oktobra cene će biti uvećane i za novi iznos PDV-a.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 20. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара