Читај ми!

Prodaja stanova u stalnom padu

U poslednje tri godine prodaja nekretnina u Srbiji u stalnom padu. Cene stanova pale za trećinu, a broj zaposlenih u građevinskoj operativi smanjen za 40 odsto.

Prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje kredita i Poreske uprave, prodaja nekretnina u Srbiji u poslednje tri godine beleži pad, koji se nastavlja i u ovoj godini. Cene stanova pale su za trećinu.

Prodaja u Beogradu pala je 30 odsto, a u nekim gradovima u Srbiji i do 50 odsto. Sve manje se gradi, a zbog male kupovne moći, loše ponude stanova i sve skupljih kredita, očekuje se da će se taj trend nastaviti.

Od 2008. godine kada je u Srbiji ukupno prodato 58.500 stanova i kuća, od čega gotovo polovina u Beogradu, beleži se sve manji promet nekretnina. Prošle godine prodato je gotovo za trećinu manje stanova i kuća nego 2008.

"Kada smo radili polugodišnji izveštaj o radu poreske uprave, zapazili smo da je broj prodatih stanova od januara do 31. maja, manji od broja u istom periodu prošle godine, a u 90 odsto slučajeva pokazalo se da su ugovorene cene niže od procenjene tržišne vrednosti koju izvrši poreska uprava", kaže Slavica Arsić iz Poreske uprave.

Prosečna cena kvadratnog metra stana kupljenog na kredit u Beogradu 2007. godine bila je 1.100 evra, 2008. 1.500 evra, 2011. godine 1.300 evra. Dok su cene nekretnina u svetu zbog krize padale i više od 50 odsto, u Srbiji i pored pada prodaje, cene su još uvek veće nego 2007. godine. S druge strane, u manjim mestima u Srbiji stanovi se mogu naći i za 500 evra po kvadratu.

"Realna izvođačka cena sa svim instalacijama metar od objekta kreće se od 350 do 450 evra po kvadratu. Sva druga nadogradnja od zemljišta, raznih komunalnih taksi i raznih dažbina koje lokalna samouprave i gradovima sami razrezuju, daleko premašuje izvođačku cenu", kaže Goran Rodić iz Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije.

"Neverovatno da prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cena izgradnje u Beogradu jeste tri puta veća nego recimo u Nišu ili u nekim manjim mestima u Srbiji. S obzirom na to da je reč o jednoj državi, ti troškovi moraju biri usklađeni", smatra Danijela Ilić iz Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije.

Zbog sve manje prodaje manje se gradi i sve više građevinaca je bez posla. Naime, u srpskoj građevinskoj operativi radilo je 120.000 radnika, a sada ih je manje od 70.000.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи