понедељак, 19.03.2012, 20:45 -> 21:15
Sve manje nafte iz Rusije?
Zbog lošeg poreskog sistema, eksploatacija nafte u Rusiji naglo će opasti od 2016. godine, prognozira "Lukoil". U Rusiji se za za poresku osnovicu uzima obim eksploatacije, a ne ostvarena zarada, pa tako ulaganja u nova nalazišta ne smanjuju porez koji kompanija plaća.
Predsednik najveće ruske naftne kompanije "Lukoil" Vagit Alekperov prognozira da će eksploatacija nafte u Rusiji naglo će opasti od 2016. godine, jer aktuelni porezi ne stimulišu osvajanja novih nalazišta.
''Stagnacija će nastupiti ukoliko izostanu reforme poreza za naftnu industriju'' napomenuo je Alekperov u intervjuu za Fajnenšel Tajms.
U Rusiji se za razliku od drugih zemalja za poresku osnovicu uzima obim eksploatacije, a ne ostvarena zarada, pa tako ulaganja u razradu novih nalazišta ne smanjuju porez koji kompanija plaća.
Predsednik "Lukoila" je takođe rekao da bi vlada uskoro mogla pojedinim kompanijama da odobri poreske olkšice, ali naftaši žele kontinuiran i predvidiv poreski sistem.
Aktuelni sistem koji samo državnim kompanijama "Rosnjeft" i "Gasprom" omogućava pristup arktičkim nalazištima se nije opravdao i te kompanije neefikasno razvijaju nalazišta.
Alekperov je naveo da će se ta politika promeniti i da će i privatne kompanije dobiti pristup rezervama sirovina na Arktiku.
Menadžeri "Lukoila" su više puta ukazivali da ruski naftni sektor pati zbog neefikasnog sistema oporezivanja. Potpredsednik "Lukoila" Leonid Fedun je ranije rekao da bi poreska reforma mogla da odloži pad proizvodnje nafte do 2019-2020. godine.
U Rusiji je prošle godine proizvedeno 511,4 miliona tona nafte i kondenzata gasa, što u poređenju sa 2010. godnom predstavlja rast od 1,2 procenta.
Po proizvodnji nafte Rusija je prva u svetu, sa nešto većom eksploatacijom od Saudijske Arabije, koja na dan proizvede 10 miliona barela.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар