Читај ми!

Prestonica solarnih toplana

Izgradnja solarne toplane u selu Badnjevac kod Kragujevca je u završnoj fazi. U toplani, koja je prva te vrste u Srbiji, može da se koncentriše sunčeva energija na visokoj temperaturi i da se čuva mesecima.

U selu Badnjevac nadomak Kragujevca u završnoj fazi je izgradnja postrojenja solarne toplane, u koju može da se koncentriše sunčeva energija na visokoj temperaturi i da se čuva mesecima. Toplana će uskoro biti puštena u rad.

Reč je o sistemu solarne toplane sa koncentratorom i visokotemperaturnim akumulatorom, koje je izumeo Vladimir Petrović, direktor firme "Alternativna energija". On je svojevremeno bio profesor Mašinskog fakulteta u Kragujevcu i direktor razvoja u kompaniji "Krup" u Nemačkoj, gde je živeo oko dve decenije.

Petrović za Tanjug objašnjava da pilot postrojenje solarne toplane, prvo u Srbiji, predstavlja značajan prodor na polju energetske efikasnosti imajući u vidu da je kod obnovljivih izvora energije veliki problem njihova konstantnost.

"Prednosti ovog sistema u odnosu na postojeće u svetu su kontinuirana proizvodnja energije iz akumulirane sunčeve energije, kao i do pet puta veći kapacitet akumulacije od postojećih", tvrdi Petrović.

U svetu postoji mali broj solarnih elektrana, ali one rade na principu akumuliranja toplote faznog prelaza.

Postojeći solarni sistemi zadovoljavjau jednu trećinu dnevnih potreba za energijom iz razloga što sunce u proseku sija osam sati dnevno, a da bi se nadomestio jaz od 16 časova, mnoge kompanije pored solarnih postrojenja imaju i elektrane koje rade na gas.

Vladimir Petrović svoj izum - pilot postrojenje solarne toplane podiže u dvorištu svoje kuće izgrađene u šumadijsko-japansko-bavarskom stilu, i kako tvrdi, njime će grejati kuću površine oko 500 kvadratnih metara kao i manji proizvodni pogon pored nje.

Podsticaj za razvoj privrede

Solarna toplana u Badnjevcu je prečnika 13 metara i visine 18 metara, i sa koncentratorom i visokotemperaturnim akumulatorom omogućava da se akumulirana energija iz sunca proizvodi po potrebi i u kontinuitetu - 24 časa na dan, i tako 365 dana u godini.

"Ovaj sistem može da znači privredni preporod Srbije, jer bi uposlio na hiljade firmi koje se bave tehnologijama, uposlio bi celu mašinsku industriju, transportne sisteme i druge segmente srpske privrede. Otvorio bi i se veliki broj radnih mesta i značajno bi se redukovao uvoz gasa", ističe Petrović.

Objašnjavajući da pilot postrojenje solarne toplane u Badnjevcu može da zagreva nekoliko stanova, Petrović tvrdi da se povećanjem prečnika koncentratora za samo jedan metar povećav broj stanova koji bi se zagrevao čak deset puta. Solarna toplana, dodaje Petrović, naravno da nije samo za grejanje stanova, već može da se koristi i u privredi, ali i u poljoprivredi gde bi se plastenici zimi zagrejavali.

"Spreman sam da pomognem Vladi da sa ovom tehnologijom napravimo jedan privredni bum. Nisu ovde problem finansije, za ovu tehnologiju novac neće biti problem, moći će da se dobije iz sveta, ovde je bitna volja i želja države da stane iza ovog projekta da se implementira u Srbiji", kaže Petrović koji se iz Nemačke u rodni Badnjevac vratio sredinom 90-ih godina.

Kada bi država, dodao je Petrović, stala iza tog projekta, vrlo brzo bi se tehnologiju izvozila na svetska tržišta, koja, kako je ukazao, već sada pokazuju interesovanje, poput Engleza odakle su i investitori izgradnje pilot postrojenja, zatim Jordana, Nemačke, Kine i Norveške.

Norvežani će, dodaje Petrović, već u utorak posetiti postrojenje u Badnjevcu jer njih zanima visokotemperaturni akumulator kako bi sačuvali energiju vetra.

Isplativa investicija

Ovaj mašinski inženjer, koji je većinu svojih 36 izuma patentirao u Nemačkoj, objašnjava da bi izgradnjom solarnih toplana u Srbiji, za 10 do 15 godina, nakon otplate te investicije, građani mogli praktično besplatno zimi da greju svoje domove, odnosno plaćali bi samo troškove održavanja sistema.

Primera radi, kaže Petrović, da bi se ceo Kragujevac grejao, potrebno bi bilo izgraditi solarnu toplanu čiji bi koncentrator bio prečnika i visine 90 metara, i ta investicija bi u dogledno vreme bila isplativa, imajući u vidu da Kragujevac za energente za grejanje za narednih 20 godina treba da plati oko 800 miliona evra.

Prema njegovim rečima, za sada u Kragujevcu nema takvog interesovanja, ali je zainteresovana opština Velika Plana za koju je pripremljeno idejno rešenje za solarnu toplanu koja će nositi naziv "Lozovik 1", i čiji će koncentrator biti prečnika 55 metara kako bi se grejalo 108 stanova u toj varošici.

Izgradnja pilot postrojenja solarne toplane u Badnjevcu koštala je do 100 hiljada evra, kaže Petrović i dodaje da je izvođač radova čačanska firma, a investitori su poslovni partneri iz Engleske, inače Indijci poreklom. To su Amarjit Rijad i Hardip Siera, vlasnici softverske i trgovačke kuće.

Akumulator za solarnu toplanu jedinstven je u svetu po zapreminskim kapacitetom od 450 kilovat časova po metru kubnom, a maksimalna temperatura do koje se zagreva akumulaciona masa iznosi 800 stepeni Celzijusovih, ističe Petrović.

Vladimir Petrović dodaje da sistem izolacije jezgra akumulatora, koji je takođe njegov izum, omogućava da toplotni gubici budu manji od šest odsto na godišnjem nivou.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво