уторак, 07.02.2012, 15:26 -> 18:17
Rastu dugovi gradova
Ubrzano zaduživanje lokalnih samouprava je zabrinjavajuće, upozorio ekonomista Vladimir Vučković. Najviše se zadužuju Beograd, Niš, Novi Sad i Kragujevac, kaže Ivan Nikolić.
U situaciji kad javni dug Srbije premašuje nivo dogovoren fiskalnim pravilima, zabrinjava ubrzano zaduživanje lokalnih samouprava, upozorio je urednik časopisa "Makroekonomske analize i trendovi" (MAT) Vladimir Vučković. Vučković je ukazao na opasnost da će na kraju država morati da vraća sve veće dugove lokalnih samouprava.
Na konferenciji za novinare, na kojoj su govorili saradnici Ekonomskog instituta, saopšten je podatak Uprave za javni dug da su dugovi lokalnih samouprava sredinom 2011. godine dostigli iznos od 64 milijarde dinara.
Vučković je naveo da je dug lokalne samouprave polovinom 2011. bio na nivou od dva odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije, što nije mnogo, ali da zabrinjava dinamika zaduživanja koja je ubrzana u poslednje dve godine.
"Ovo je veoma važna oblast koja nije u fokusu javnosti. Primetili smo da u prethodne dve godine, naročito u prošloj godini, dug lokalnih samouprava dinamično raste i da već dostiže dva odsto BDP. Ovo je bitno, jer i dug lokalnih samouprava, prema Zakonu o budžetskom sistemu, ulazi u javni dug Srbije", naglasio je Vučković.
Vladimir Vučković je dodao da je u poslednje dve godine lokalna samouprava čak neto dužnik, što znači da vrednost duga prevazilazi depozite koje ima lokalna samouprava.
"To ranije nije bio slučaj", naveo je Vučković i precizirao da "u dugovioma dominira Beograd sa gotovo tri četvrtine od ukupnog duga lokalnih samouprava". Vučković je ukazao i da da ima indicija da je u drugoj polovini prošle godine lokalni dug dodatno uvećan.
Ekonomista Ivan Nikolić, koji je radio analizu dugova lokalnih samouprava za najnoviji broj časopisa "MAT", istakao je da od ukupno zabeleženog duga sredinom minule godine na lokalnom nivou, prema podacima Uprave za javni dug, dugovanja Beograda obuhvataju oko 46,8 milijardi dinara.
Drugi veći gradovi u zemlji su, prema rečima Nikolića, znatno manje zaduženi, pa je tako zaduženost Niša - 1,6 milijardi dinara, Novog Sada 1,5 milijardi, a Kragujevca - 1,3 milijardi dinara.
Nikolić je rekao da su se lokalne samouprave zaduživale i povlačile novac od međunarodnih finansijskih institucija, pre svega Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicione banke.
On je naglasio da su ubrzanom zaduživanju lokalnih samuprava "kumovale" i izmene Zakona o javnom dugu, gde praktično ne postoji limit kada je u pitanju zaduživanje za realizaciju kapitalnih projekata.
"Olako je, čini mi se, ostavljeno samovolji lokalnih samouprava da se zadužuju bez nekog kriterijuma", naveo je Nikolić i dodao da je naročito problematično to kada se vide kamatne stope po kojima se ti krediti povlače.
Prema njegovim rečima, pojedine lokalne samouprave uzimale su kredite u evrima, po kamati od devet do deset odsto. To, međutim, ne važi za za Beograd, koji se jeftinije zaduživao, naglasio je Nikolić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар