Читај ми!

Žito za kredit

Kukuruz i pšenica mogu da budu garancija za kredit poljoprivrednicima. Na ovaj način smanjuju se rizici u kreditiranju poljoprivredne proizvodnje, smatra guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić. Bankari obećavaju povoljnije pozajmice.

Odlukom Narodne banke o smanjenju troškova bankama kod odobravanja kredita, poljoprivrednici kao zalog za kredit mogu da daju robni zapis koji izdaje javno skladište. Tako pšenica i kukuruz mogu da budu garancija za bankarski kredit.

Kada robu date na čuvanje jednom od 11 licenciranih javnih skladišta, dobijate robni zapis, kao vrstu hartije od vrednosti i sa njim idete u banku, po kredit.  

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić smatra da je to dobar korak koji će omogućiti jednostavnije finansiranje poljoprivredne proizvodnje, kao i da će potencijalno uticati na pad kamatnih stopa u finansiranju poljoprivredne proizvodnje.

"Verujemo da će banke razumeti način na koji mi očekujemo da se s tim novim instrumentom obezbeđenja smanjuju rizici u kreditiranju poljoprivredne proizvodnje i da će samim tim moći da obezbede dugoročnije kreitiranje i sa nižim kamatnim stopama", rekao je Šoškić.

Bankari kažu da je još rano da komentarišu odluku. Nezvanično, kažu da će imati manje troškove pri odobravaju kredita i obećavaju povoljnije pozajmice. Ministar poljoprivrede Dušan Petrović nada se i novim pogodnostima.

"Verujem da će i žive životinje uskoro postati zalog. Kad neko ima 10 životinja da to stavi pod zalog i dobije kredit u banci, mislim da imamo jednu potpuno otvorenu pistu za razvoj stočarstva i da će to seljaci iskoristiti na pravi način i to može da promeni život na bolje", rekao je Petrović.

Stručnjaci kažu da je dobro sve što podstiče razvoj poljoprivrede, jer se tako smanjuje platni deficit i zavisnost od uvoza.

Kao sledeći korak očekuju da se štampani robni zapisi zamene elektronskim, kako bi njima moglo da se trguje na robnoj berzi.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом