Читај ми!

Čekajući povoljnije kredite

Posle sednice Izvršnog odbora NBS u ponedeljak znaće se da li će krediti za pojedina preduzeća biti povoljniji. U Asocijaciji malih i srednjih preduzeća ne veruju da će mere doneti bilo kakav boljitak. Pojedini bankari kažu da će se odluka NBS odnositi na firme kojima nije problem sam dug, već njegova struktura.

Rezultat nedavnog sastanka predstavnika države, privrede i banaka za sada je formiranje tima koji će se svakog meseca sastajati, kako bi predložio mere za ublažavanje efekata novog talasa krize.

Iako su tim razgovorima prisustvovali predstavnici krupnog kapitala, guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić je, indirektno, najavio da bi od nove odluke najveću korist mogla da imaju srednja preduzeća.

Guverner ostaje pri stavu da se nivo obavezne rezerve za kredite ne smanjuje, a da li će kamate na kredite ipak biti snižene, znaće se posle sednice Izvršnog odbora Narodne banke Srbije u ponedeljak, na kojoj bi trebalo da se usvoji nova klasifikacija bankarskih bilansa.

Milan Knežević iz Asocijacije malih i srednjih preduzeća navodi da ta preduzeća na sastanku nisu bila zastupljena. Ona, kako kaže, zapošljavaju 56 odsto ukupno zaposlenih i pune budžet sa 56,5 odsto.

"Ne mislimo da će mere doneti bilo kakav boljitak, jer se novim zaduživanjem ne rešavaju problemi koji su doveli do velikog broja nesolventnosti i nelikvidnosti", kaže Knežević.

Dok u manjim preduzećima smatraju da je to bio dogovor u korist velikih, neki od bankara koji su prisustvali sastanku smatraju da će se odluka Izvršnog odbora NBS odnositi na firme kojima nije problem sam dug, već njegova struktura.

Reč je o preduzećima sa velikim brojem kratkoročnih pozajmica. Na takve kredite banke bi mogle da smanje izdvajanja za pokriće rizika.

Nagoveštaj pojeftinjenja kredita dolazi u trenutku kada je 80 odsto preduzeća na granici nelikvidnosti.

Deo privrednika i dalje smatra da nema rešenja bez poreskog rasterećenja i reforme javnog sektora. Struka ocenjuje da je dobro to što nije postignut dogovor oko otvaranja povoljne kreditne linije koju bi sa po 500 miliona evra finansirale banke i država.

"Što se tiče države, ako bi se odrekla pola onih sredstava koje je u septembru pozajmila za pokrivanje deficita, ona će tim pre morati da nađe novu pozajmicu za 2012. godinu. Ta pozajmica bi mogla biti problem", smatra ekonomista Miladin Kovačević.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом