Читај ми!

Patrijarh za zaštitu ćirilice

Patrijarh srpski Irinej rekao da je ćirilica sveto pismo, jer su na njemu napisana najlepša i najznačajnija dela srpske kulture i istorije. Odricanjem od nje, udaljujemo se od svoje istorije, kulture i činimo sebe siromašnima i zavisnima od druge kulture, dodao je Irinej.

Ćirilica je sveto pismo, jer su na njemu napisana najlepša i najznačajnija dela srpske kulture i istorije, i zato ga se ne treba odricati i zaboravljati, izjavio je patrijarh srpski Irinej, koji je poručio da je zaštita ćirilice naša velika obaveza i dužnost.

"Sramota je što smo ćirilično pismo gotovo zaboravili. Kada prođemo gradom, retko ćemo naći ćirilične natpise i srpska imena firmi, već su oni napisani stranim pismom, pa onaj ko dođe sa strane može pomisliti da je u nekom evropskom gradu, a ne u našem srpskom Beogradu", rekao je patrijarh Irinej na skupu "Đirilica u informatičkom društvu".

Ne treba imati ništa protiv latinice, jer je ona značajno pismo i dobro je znati i jedno i drugo, ali nema razloga niti opravdanja da se stidimo ćirilice, rekao je patrijarh Irinej u Parohijskom domu Hrama svetog Save.

"Naše pismo je sveto, jer su na njemu napisana najlepša i najznačanija dela, među kojima je Miroslavljevo jevanđelje, ponos naše kulture i pismenosti, kojim u svetu predstavljamo naš srednji vek, vek Nemanjića kada smo bili Evropa, kojoj se danas nudimo da nas prime", istakao je Irinej.

Ocenio je da se odricanjem ćirilice udaljujemo od svoje istorije, kulture i činimo sebe siromašnima i zavisnima od druge kulture.

Patrijarh je rekao da je ovo momenat kada treba da se zapitamo zašto je to tako, dodajući da to sigurno nije interes srpskog naroda, nego nekog ko želi da ga obezliči.

"Neka da bog da svest pripadnosti srpskom narodu bude što življa i da svoju svest i kulturu gradimo na temeljima koje smo nasledili", kazao je Irinej.

Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije rekao je da je ćirilično pismo u istoriji srpskog naroda bilo prosvećujuće i zato se poistovećuje sa srpskim narodom.

"Ćirilično slovo je podelilo sudbinu srpskog naroda otkako smo ga primili do dana današnjeg. Ono je proslavljano, ali i zabranjivano, uništavano i bombardovano, ali je i vaskrsavalo u svojoj slobodi i slavi i otvaralo nas prema svetu, jer u njemu nema isključivosti, već nam omogućava da razumemo svoju kulturu, a na taj nači i druge kulture", rekao je Joanikije.

U organizaciji Udruženja građana "Knez Miroslav" tom prilikom svečano je otvorena i izložba ćiriličnih fontova "Ćirilica danas - prof. Stjepan Fileki", a posetioci će do kraja meseca imati priliku da se upoznaju sa kreativnim rešenjima fonta ćiriličnog pisma.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво