Izgubljeno - nađeno

Beograđani najčešće gube novčanike i mobilne telefone koji se i najviše kradu. Policija savetuje da se izbegavaju posrednici koji nude pomoć u nalaženju izgubljenih stvari.

Biro za pronađene stvari u Beogradu postoji više od 40 godina. Vlasnici izgubljenih stvari, međutim, podignu tek 30 odsto onoga što je izgubljeno, bilo da su u pitanju dokumenta.

Zaboravnost i nepažnja plaćaju se izgubljenim novcem ili vremenom za čekanje ispred šaltera kako bi se dobila nova dokumenta. Osim para i ličnih karata, gube se i prijavljuju kao nestali - tepisi, sekire, zamrzivači, pa i čamci.

Bratislava Radovanović je nedavno, posle vožnje gradskim prevozom primetila da joj nedostaje novčanik. Kako kaže, nije sigurna da li ga je nepažnjom izgubila ili je novčanik ukraden.

"Pozvao me je neki čovek iz knjižare i rekao da mi je novčanik nađen i da su tu sva dokumenta. Sećam se da je bilo baš dosta novca u novčaniku. Za nekih sat vremena, pre nego što sam krenula sa tužbalicom kako da se snađem, dobila sam taj novčanik u kome sada nije bilo novca. Novčanik mi je našao izvesni Alija kome se ja sad zahvaljujem i kome sam dala simboličnu sumu novca u znak zahvalnosti", kaže Bratislava.

Kada je reč o krađama, u beogradskoj policiji ističu da se u skoro tri hiljade džepnih krađa godišnje, u glavnom gradu, najviše kradu novčanici i mobilni telefoni. Kada nestanu dokumenta, građani su dužni da taj nestanak prijave. Mnogi se u pronalaženju svojih stvari, uzdaju u pomoć sajtova koji nude posredništvo, besplatnim oglašavanjem.

"Naša iskustva govore da nemamo puno poverenja u bilo kakve posrednike. Posredovanje se uvek radi za novčanu nagradu i građani u tom slučaju mogu da budu i žrtve prevara. Ne bismo preporučili građanima da preko nekog posrednika vraćaju dokumenta", kaže Zoran Kovačević iz Policijske uprave za grad Beograd.

Beogradskom Birou za pronađene stvari kao 'izgubljeno-nađeno' najčešće se, naravno, prijavljuju dokumenta. Ipak, bilo je tu i motora, bicikala, megafona, noževa, sekira, kilogram šljiva, pa čak i čamac.

"Poslednji put smo dobili dva pasoša od jedne osobe, koja nije naš državljanin. Jedan norveški i jedan ruski pasoš. Norveški smo nekako rešili, predali smo ga norveškoj ambasadi, a drugi je u porceduri", kaže Miodrag Milić iz Biroa za pronađene stvari.

U vozilima, na primer, „Plavog taksija", zaboravni putnici godišnje ostave oko 50 mobilnih telefona. U centru tog taksi-udruženja čuvaju se zaboravljeni kišobrani, kape, šalovi, a nedavno je zaboravnoj mušteriji vraćena, ni manje, ni više - novogodišnja jelka.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво