Читај ми!

Javna rasprava o izmenama Krivičnog zakonika za bolju zaštitu novinara

Od 7. do 27. oktobra trajaće javna rasprava o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika Srbije kojima se predviđa efikasnija zaštita novinara.

U toku javne rasprave primedbe, predlozi i sugestije na predložene izmene mogu se dostaviti Ministarstvu pravde, koje je na svom sajtu objavilo Nacrt Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika Srbije.

Predloženim izmenama se ne pooštravaju zaprećene kazne za napade na novinare, odnosno, kako ih zakon zove – lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti javnog informisanja, već se preciziraju i proširuju postojeće odredbe kako bi se u većoj meri obezbedilo nesmetano obavljanje poslova u oblasti javnog informisanja.

Ministarstvo pravde Srbije je Nacrt izmena izradilo u saradnji sa Radnom grupom za bezbednost i zaštitu novinara. 

Izmene i dopune odnose se na tri postojeća krivična dela: prinuda, ugrožavanja sigurnosti i sprečavanja štampanja i rasturanja štampanih stvari i emitovanja programa, a predložene su s obzirom na probleme u primeni i ispoljene oblike napada i ugrožavanja novinara.

Iz predloženih izmena proizlazi strožije kažnjavanje lica koje prinudi novinara da nešto vrši ili ne vrši kada je u pitanju oblast javnog informisanja.

Na ovaj način bi, prema obrazloženju predložene izmene, bilo isključeno izricanje novčane kazne, već bi učiniocu prinude pretila zatvorska kazna.

Kada je u pitanju ugrožavanje sigurnosti proširuju dobra pojedinca - novinara, koja su ugožena, pa pored pretnje za napad na život i telo i dodaje se i pretnja za"imovinu veće vrednosti" na primer, pretnju da će se zapaliti kuhca, da će se nešto učiniti članu porodice ili slično.

Krivično delo sprečavanja štampanja i rasturanja štampanih stvari i emitovanja programa proširuje se i na "objavljivanje informacija".

Novinu predstavlja i drugi stav ovog člana koji štiti i neovlašćeno sprečavanje ili ometanje objavljivanja informacije od javnog značaja, dok se novi oblik izvršenja ovog krivičnog dela odnosi na preduzimanje radnji zbog već objavljene informacije ili mišljenja.

Ovaj drugi oblik bi izvršio onaj ko bi grubo vređao ili zlostavljao, odnosno drsko ili bezobzirno se ponašao prema licu koje je informaciju ili mišljenje javno objavilo.

Kao novi, teži oblik ovog krivičnog dela, koji se odnosi na novi stav 2, predviđen je slučaj kada ga izvrši službeno lice u vršenju službe.

Predloženim izmenama predviđeno je i da tužilaštvo krivično gonjenje za krivično delo iz prethodnog pomenutog člana u svakom slucaju preduzima po službenoj dužnosti, bez obzira na saglasnost ili predlog oštećenog (medija, novinara).

Ovo stoga, kako se navodi u obrazloženju, jer je svrha zaštite pre svega javni interes (sloboda izražavanja i pravo građana da budu informisani).

Prema obrazloženju iz Nacrta, na potrebu pomenutih izmena i dopuna ukazuje realnost u Srbiji, u kojoj se krivično pravo i krivično pravosuđe u odnosu na neke slucajeve pokazuje kao nedovoljno efikasno.

субота, 04. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се