Ustoličen patrijarh srpski Irinej

Patrijarh srpski Irinej ustoličen u Sabornoj crkvi u Beogradu nakon služenja svete arhijerejske Liturgije. Patrijarh Irinej poručio da SPC treba da pomogne Srbiji u odbrani Kosova i Metohije i očuvanju jedinstva srpskog naroda.

Episkop niški Irinej ustoličen je u Sabornoj crkvi u Beogradu za 45. patrijarha Srpske pravoslavne crkve.

Znamenja patrijarha, panagiju arhiepiskopa (ikonu), žezlo i belu panu (kapu) Irineju je uručio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji je bio čuvar trona SPC od smrti patrijarha Pavla 15. novembra 2009. godine.

Novi srpski patrijarh Irinej poručio je, nakon svečanosti ustoličenja, da je ovo veliki trenutak i veliki dan za njega lično, a veruje, kako kaže, i za naš narod i našu Crkvu jer je srpski patrijarh uvek predstavljao pred Bogom istoriju svog naroda, delio sudbinu njegovu, radost, ali i njegovu tragediju. "O tome govori istorija", dodao je patrijarh Irinej.

Patrijarh je rekao da "njegovo srce drhti kao da ga vetar pokreće, da je ustreptalo velikom svešću i saznanjem u pitanju da li je dostojan ovog visokog zvanja i ove visoke počasti".

"Zašto se ovoga trenutka moja misao usmerava prema Bogu, spasitelju našem, arhipastiru našem koji me je dobrotom i milošću svojom nagradio", rekao je patrijarh i dodao da zna da je njegov izbor delo milosti i ljubavi Božje, delo koje obavezuje i traži dostojan odgovor.

Crkva bitna u očuvanju jedinstva srpskog naroda

Govoreći o zadacima srpske crkve, novi patrijarh je rekao da SPC treba da pomogne Srbiji u odbrani Kosova i Metohije, kao i da očuva jedinstvo srpskog naroda.

"Imamo mnogo zadataka, da pomognemo našoj državi da odbrani Kosovo i Metohiju. Crkva mora tu pomoći ne žaleći ni truda i ako treba čak ni stradanja", poručio je novi patrijarh.

Irinej je rekao da je Kosovo "naša sveta zemlja, naš Jerusalim".

"Ako mi zaboravimo Kosovo, zaboraviće i nas Kosovo. Glavno ustoličenje je u Peći tamo je tron srpskih patrijaraha. Srbija bez svetinja i Kosova nije Srbija. Srbija bez Kosova je bez duše, bez uma i srca", rekao je Irinej.

Patrijarh je pozvao na jedinstvo srpske crkve istakavši da je jedan od njenih zadataka da "sjedini i očuva" srpski narod koji živi u raznim delovima sveta.

"Imamo i drugih obaveza, da sjedinimo naš narod i da očuvamo jedinstvo, to je bio iskonski zadatak Crkve u svim vremenima", rekao je Irinej i dodao da je SPC uvek pomagala srpskom narodu i pomogla mu da se "očuva".

Obraćajući se episkopima, novi patrijarh je rekao da SPC ima još puno zadataka, ali da će se o tome episkopi dogovarati na crkvenim saborima.

"Svi smo pozvani da nosimo krst i naš je krst veoma težak i zato vas pozivam da ga zajedno nosimo", rekao je Irinej i poručio episkopima da očekuje da zajedno "krmane crkvom Hristovom".

Patrijarh Irinej: Sledićemo put svetog Save, utemeljitelja SPC

Novi patrijarh je rekao da će pratiti put svetog Save, utemeljitelja SPC.

"Nema potrebe da tražimo kojim putem da krenemo. Sveti Sava nam je trasirao put ka Hristu ka pravdi ka istini i nema potrebe da tražimo put već samo da ga sledimo", rekao je Irinej i pomenuo rad nekih od svojih prethodnika Gavrila, Vikentija, Germana i Pavla koji su, kako je naveo, sledili svetosavski put.

"Želim da se ugledam na naše pretke i da ih sledim njihovim putem i njihovim primerom", rekao je Irinej i dodao da srpski narod nikada nije oskudevao u "božjim ljudima" na koje može da se ugleda u životu.

Episkop niški Irinej, koji je predvodio Luturgiju, izabran je juče na Saboru SPC za patrijarha, a prema crkvenom ustavu, patrijarh se ustoličava dan posle izbora.

To je prvo ustoličenje da bi, kako je objasnio episkop bački Irinej, "novi patrijarh počeo da dela".

Ustoličenju su prisustvovali predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić- Dejanović, premijer Mirko Cvetković, zamenik premijera Ivica Dačić, ministar vera Bogoljub Šijaković, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, premijer Republike Srpske Milorad Dodik, beogradski nadbiskup Anton Hočevar, princ Aleksandar Karađirđević kao i predstavnici drugih crkava i verskih zajednica.

Prisutni su bili beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić i muftija srbijanski te zajednice Muhamed Jusufspahić.

Pravi naslednik blaženopočivšeg patrijarha Pavla

U prvoj izjavi nakon izbora, vladika niški Irinej rekao je da je njegov izbor bila volja Božja i volja Svetog arhijerejskog sabora.

"Na tu časnu i tešku dužnost izabran sam uz pomoć braće arhijereja sa kojima ću zajedno nositi breme i sve probleme", rekao je vladika Irinej neposredno po izboru.

Oni koji ga bolje poznaju kažu da novog patrijarha krasi skromnost, blagost, učenost i rečitost i da je, kao takav, pravi naslednik njegovog odanog prijatelja blaženopočivšeg patrijarha Pavla.

Za novog patrijarha se kaže i da će biti naklonjen dobrim odnosima sa svim crkvama i verskim zajednicama.

Irinej je za patrijarha izabran "apostolskim žrebom" pošto su ga prethodno ostali članovi Svetog arhijerejskog sinoda izglasali za jednog od tri kandidata, zajedno sa mitropolitom crnogorsko-primorskim Amfilohijem i vladikom Irinejom bačkim.

Prema ustavu SPC svečano ustoličenje srpskog patrijarha biće održano u Pećkoj patrijaršiji, istorijskom sedištu SPC, na Kosovu i Metohiji, a datum će biti utrvđen naknadno.

Biografija novog patrijarha 

Episkop niški, njegovo preosveštenstvo gospodin Irinej (Gavrilović) rođen je u selu Vidova kod Čačka 1930. godine od oca Zdravka i majke Milijane.

Na krštenju dobio je ime Miroslav.

U rodnom selu završio je osnovnu školu, a potom gimnaziju u Čačku. Po završetku gimnazije upisao se i završio Bogosloviju u Prizrenu, a potom i Bogoslovski fakultet u Beogradu.

Po završenom fakultetu odlazi u vojsku. Po povratku iz vojske ubrzo biva postavljen za suplenta (profesora) Prizrenske bogoslovije.

Pre stupanja na dužnost profesora oktobra meseca 1959. godine u manastiru Rakovica, od strane Njegove Svetosti Patrijarha Germana, prima monaški čin, dobivši monaško ime Irinej.

Istoga meseca na dan sv. Petke 27.oktobra 1959. u crkvi Ružica ispod Kalemegdana, biva rukopoložen u čin jeromonaha.

Dok je kao profesor u Prizrenskoj bogosloviji službovao biva upućen na postdiplomske studije u Atinu.

Godine 1969. godine biva postavljen za upravnika Monaške škole u manastiru Ostrog, odakle se  vraća u Prizren i biva postavljen za rektora Prizrenske bogoslovije.

Sa te dužnosti 1974. izabran je za vikarnog episkopa Njegove Svetosti Patrijarha Srpskog sa titulom episkopa moravičkog.

Godinu dana kasnije, 1975. izabran je za episkopa niškog, a 22. januara 2010. godine, na Saboru SPC, izabran je za novog srpskog patrijarha.

Број коментара 28

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво