Riziku od siromaštva najviše izloženi mlađi od 18 godina

U svetu se obeležava Dan socijalne pravde. Nadležni ukazuju na činjenicu da oko pola miliona ljudi u našoj zemlji ne može da zadovolji osnovne egzistencijalne potrebe.

Da je teško, ali moguće uspeti i izaći na pravi put pokazali su Živojin, Ljubina i Stefan. Sve troje odrasli su u hraniteljskim porodicama.

"Moja priča kreće normalno kao i svaka normalna porodica u Srbiji, živimo prosečno i jedna saobraćajna nesreća je uticala da mi se svet srušio. Međutim, uz pomoć Centra za socijalni rad i njihovu podršku i podršku hranitelja koji su mi pružili da ništa ne osetim, ja sam sada na drugoj godini Visoke medicinske škole na budžetu", ispričao je Stefan Jakić.

Ljubina Kojić, studentkinja Visoke medicinske škole kaže da njenom putu tu nije kraj.

"On se nastavlja i ja polako koračam ka njemu i volela bih da budete uz mene dok idem tamo gde mi je mesto", kaže Ljubina.

Svoje mesto mnogi, ipak, nisu pronašli. Prema podacima zaštitnika građana riziku od siromaštva najviše su izloženi mlađi od 18 godina, a porodice sa troje ili više izdržavane dece, stariji, bolesni i nezaposleni često su u posebno teškom položaju.

"Važno je da kao društvo podstičemo solidarnost i odgovornost prema onima koji su najugroženiji i koji bez pomoći šire društvene zajednice ne mogu da reše svoje osnovne egzistencijalne probleme", istakao je zaštitnik građana Zoran Pašalić.

Na diskriminaciju na tržištu rada upozorava poverenica za zaštitu ravnopravnosti. Najveći broj pritužbi stiže zbog diskriminacije prilikom zapošljavanja.

"Mi smo započeli, kad je u pitanju Ministarstvo, prvenstveno na normativno pravnim aktima, izmene dopune zakona o socijalnoj zaštiti, porodični zakon, prava deteta, socijalna karta, sve ono što bi trebalo da uspostavi na neki način s jedne strane uvid, transparentnost pravičnost i pravednost u radu i onome kako država treba da se ophodi", naveo je Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Svetski dan socijalne pravde obeležava se kako bi se istakli problemi siromaštva, socijalne i ekonomske isključenosti i nezaposlenosti.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи