Godišnje se u Srbiji reciklira samo jedan odsto vozila

Prošle godine u Srbiju je uvezeno 34.000 novih automobila, a polovnih gotovo pet puta više. Za sada se reciklira mali broj vozila koja više ne mogu da se koriste, a to bi moglo da se promeni, jer se najavljuje uredba o dodeli podsticajnih sredstava za reciklažu otpadnih vozila.

Automobil u Srbiji u proseku je star nešto više od 17 godina. Milion i sedamsto hiljada putničkih vozila imaju motor "evro 3" ili "evro 4".

"Nakon primene mere tehničkih pregleda, posle prve godine, 1,2 miliona vozila neće moći da prođe tehnički pregled", navodi Miloš Petrović, predsednik Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova.

Slobodanka Stamenić iz Centra za reciklažu navodi da u Srbiji trenutno postoji mali broj dozvola za tretman otpadnih vozila.

"To će povećati zahteve ka reciklerima, ali u Srbiji imate trenutno mali broj dozvola za tretman otpadnih vozila. To će zahtevati veća ulaganja, zapošljavanje većeg broja ljudi zbog više vozila, njihove obuke", objašnjava Stamenićeva.

U Srbiji je 2015. godine evidentirano 805.000 vozila sa motorom ispod "evro 3" standarda, a dve godine kasnije – 150.000 manje.

"Godišnje se u Srbiji reciklira svega jedan odsto vozila – 1.300 do 1.500 vozila i to su mahom vozila iz parking servisa i uprave carina. Sve drugo se nalazi u sivoj zoni po neregistrovanim otpadima", navodi Siniša Mitrović iz Privredne komore Srbije.

Ekološku taksu, 12.000 dinara po toni, uglavnom plaćaju uvoznici novih vozila.

"Samo na osnovu te naknade, poslednjih sedam godina prikupljeno je 40 milijardi dinara. Srbija godišnje izgubi oko pet milijardi dinara zbog toga što kompanije adekvatno ne izveštavaju, postoji problem nelojalne konkurencije, jedna kompanija plati a onda neki uvoznik ne plati", objašnjava Filip Radović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine.

Ministarstvo životne sredine najavljuje da će sredstva od ekološke takse biti usmerena na reciklažu vozila. Vlasnik vozila koje doveze na reciklažu trebalo bi da dobije novac u visini plaćene ekološke takse.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво