Meštani Male Moštanice i dalje u neverici

U požaru koji je juče izbio u šupi u Maloj Moštanici stradali si brat i sestra. Teofilovići su živeli kao podstanari. Majka je u trenutku tragedije bila na poslu, dok je otac pre nekoliko meseci zbog nasilja udaljen iz porodice.

U Beloj kući pored puta živeli su nekad radnici železnice, jer je umesto Ravaničke ulice u Maloj Moštanici nekad bila pruga. U jednom delu kuće živela je porodica Teofilović. Iako još nije zvanično potvrđeno, sve upućuje na to da su u požaru u šupi stradali osmogodišnja sestra i desetogodišnji brat.

"U ovom mestu se ne pamti ovako velika tragedija", navodi Bratislav Đuričanin iz Male Moštanice.

Troje dece iz porodice Teofilović pre podne je bilo u školi. Po njihovom dolasku kući majka je otišla na posao. Prema nepotvrđenim informacijama, najstarija trinaestogodišnja sestra zaspala je u kući dok su se mlađi igrali napolju.

Kako su i da li su zapalili šupu u kojoj je pored ogreva bilo svašta, da li ih je ugušio dim ili je na njih pao krov, potvrdiće forenzičari koji su sa zgarišta izvukli dva ugljenisana tela.

"Raša, Miki pekar i još neki pokušali su da pomognu i ugase požar. Niko čak nije verovao da su deca unutra. Toliko je jak požar bio da je odjednom eksplodirao kao da je benzin bio unutra, crepovi su leteli u vazduh", navodi Periša Drenjanin iz Male Moštanice.

Kako navode komšije, Teofilovići su u Maloj Moštanici živeli kao podstanari.

"Mi smo kao mesna zajednica, naročito momci iz fudbalskog kluba opštine bili od samog starta tu da im obezbedimo pristojne uslove za život. Stigla je ta prva pomoć u vidu nameštaja", navodi Ivan Lazarević, predsednik MZ Mala Moštanice o pomoći porodici odmah po dolasku sa Čukarice pre pet godina.

Komšiluk pomagao porodici

Ogrev, odeća, hrana stizala je iz brojnog komšiluka koji je i juče posle podne tražio decu po selu. Nisu verovali da su nastradali. Komšija je uspeo i da odveže psa i spase ga od vatrene stihije ne slutivši da je još neko u vatrenoj buktinji.

U ozbiljniju pomoć porodici uključila se opština Obrenovac i Centar za socijalni rad i to pre nekoliko meseci kada je otac zbog nasilja udaljen iz porodice.

"Opštinska komisija je u prethodnih mesec dana radila na tome da se majka zaposli, da deca imaju socijalnu pomoć", objašnjava Lazarević. 

U lokalnoj školi sa decom školskog i predškolskog uzrasta razgovara pedagog. Prema uputstvu Ministarstva prosvete u ovakvim kriznim situacijama potrebno je razgovarati sa đacima, roditeljima i sa učiteljima.

Formiran je krizni tim, kaže Dragan Nenadić, direktor matične škole "14 oktobar" u Bariču.

Razgovor, kaže, mora biti pošten, otvoren i konkretan. Učenicima se daju odgovori na pitanja koja ih zanimaju i ostavlja im se vreme da emotivno reaguju. Pokazalo se da su ovakvi razgovori lekoviti, deca se brže vrate nastavi i ne podležu raznim glasinama koje ih zbunjuju.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво