Na pomolu kraj agonije nekada najmoćnije izdavačke kuće na Balkanu

"Prosveta", simbol našeg izdavaštva, uskoro počinje novi život. Sa "Službenim glasnikom" potpisan je ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji, uz saglasnost Ministarstva privrede. Tako će biti rešena dugogodišnja agonija nekada najmoćnije izdavačke kuće na Balkanu. Ljubitelje knjige posebno raduje činjenica da to podrazumeva i obnovu čuvene knjižare "Geca Kon".

Naš nobelovac Ivo Andrić je roman "Na Drini ćuprija" objavio najpre u "Prosveti", u čijem izlogu je prvi put ugledao svoje knjige.

Od 1901. godine, kada je Geca Kon otvorio knjižaru bila je stecište najvećih prestoničkih intelektualaca – Nušića, Prodanovića, Slobodana Jovanovića, Crnjanskog. Danas na to vreme podsećaju predmeti našeg prvog izdavača, sto Branislava Nušića, stare knjige.

Kada šetate knjižarom imate utisak da ste zakoračili u istoriju naše kulture. Ovo mesto je zvanični spomenik kulture, ali kada zakoračite u odaje gde istorija treba da se čuva, utisak se gubi.

"Krajem juna 2019. pala je velika količina kiše u Beogradu i deo prostorija u suterenu je bio poplavljen i značajno oštećen. U toku je izrada projekta sanacije", navodi Branislav Vukasević, direktor knjižare "Geca Kon".

Jelena Trivan, direktorka IP "Službeni glasnik", navodi da je raspisan umetnički konkurs da se knjižara "Geca Kon" obnovi. 

"Raspisan je umetnički konkurs da se 'Geca Kon' obnovi i to treba da bude najlepša srpska knjižara, a ne ruglo kako sada izgleda na ulazu u Knez Mihailovu, koje je zapušteno godinama", ističe Trivanova.

Sporazum sa "Službenim glasnikom" znači i obnovu "Prosvete", koja je prošla kroz nekoliko neuspelih privatizacija i restrukturiranja, koja je nisu vratila osnovnoj delatnosti – izdavaštvu. Uz njene biblioteke mnogi su postajali čitaoci – Ćosića, Selenića, Pavića, Kiša...

"Dolaskom u 'Službeni glasnik', 'Prosveta' će se vratiti u svoje okrilje, u svoje prirodno mesto, a to je da se bavi izdavaštvom, da se bavi knjigama", navodi Trivanova.

Knjižara "Geca Kon" već do proleća postaće muzejsko-prodajni prostor, a kako "Prosveta" i dalje poseduje autorska prava na pojedine vredne naslove, očekuje se i njihovo novo objavljivanje u saradnji s novim partnerom.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво