Rečni gradski prevoz u Beogradu – kada će ideja stara decenijama biti realizovana

Da li će Beograd posle decenija rasprava ipak dobiti svoj rečni gradski prevoz pokazaće nova studija Gradskog sekretarijata za saobraćaj čija je izrada u toku. Najzainteresovaniji je Obrenovac koji tvrdi da dnevno ima oko 22.000 putnika koji bi brodom stizali u centar Beograda. Ideja ima i za linije koje spajaju Borču, Novi Beograd i Višnjicu sa Ušćem i centrom grada.

Studija Gradskog sekretarijata za saobraćaj treba da poveže rečni i gradski prevoz kako bi se rasteretile sadašnje linije GSP-a i pružila alternativa putnicima koji žele jeftin, ekološki i atraktivan prevoz.

Centralni hab mogla bi biti obala Beograda na vodi odakle bi plovila koja još nisu definisana po kapacitetu mogla da voze za Novi Beograd, Zemun, Višnjicu, Borču ili novobeogradske blokove.

Svi terminali morali bi da imaju vezu sa autobuskim ili tramvajskim prevozom sa mogućnošću presedanja.

Sekretar za javni prevoz Beograda Jovica Vasiljević kaže da je ideja da se rečni gradski prevoz integriše u postojeći sistem javnog prevoza.

"Treba nam adekvatna studija za uvođenje takvog prevoza, da vidimo kako bismo postojeći sistem integrisali u sistem tarifa javnog prevoza, da sve bude celina, da pruži dodatni kvalitet građanima koji bi izbegli gradske gužve, imali kraće i atraktivnije putovanje", ističe Vasiljević.

Obrenovac u ovom trenutku nudi čak četiri lokacije za ovakav vid prevoza kojim bi, za 20 do 30 minuta, do centra Beograda moglo da se preveze čak 30.000 ljudi.

"Može do Zemuna, može do Beton hale. Lastin autobus iz Obrenovca suštinski sada ide na autobusku stanicu u Beogradu, a ovako bi došao u Beton halu koja je suštinski odatle manje od kilometra", kaže predsednik Opštine Obrenovac Miroslav Čučković.

Studija mora da vodi računa da poveže najbitnije centralne delove Beograda na obalama Save i Dunava.

Ona mora da uzme u obzir i turističke potencijale naših reka, ali i to da stanica svakako mora biti kod atraktivnih lokacija kao što su Muzej savremene umetnosti, Kalemegdan, Zemunski kej...

Da bi se pronašla konkretna rešenja potrebno je bar još godinu dana, ali Obrenovčani ističu da od odluke do realizacije može proteći manje od pet godina.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво