U Srbiji 24 miliona kubika rudarskog otpada, najviše u Raškoj, Ljuboviji, Krupnju...

Srbija je napravila katastar rudarskog otpada u kome je evidentirano 250 lokacija sa otpadom iz napuštenih rudnika. Katastar je važan ekološki korak, jer se taj otpad stavlja pod kontrolu. Kasnije će sadržati i podatke više od 200 aktivnih rudnika.

Tokom izrade Katastra rudarskog otpada u protekle tri godine stručnjaci su obišli 250 lokacija napuštenih rudaskih jama, deponija i kamenoloma.

A zbog mogućeg uticaja na životnu sredinu, samo 41 lokacija zahtevala je detaljnu hemijsku i geomehaničku analizu radi sanacije.

"Tih 41 lokacija sadrži upravo 80 odsto ukupnog rudarskog otpada koji je smešten na teritoriji 21 opštine, rekla je Tanja Stojanović, načelnik Odeljenja za upravljanje projektima u Ministarstvu rudarstva i energetike.

To su, kako je rekla, Raška, Zaječar, Ljubovija, Krupanj, Aleksinac, Majdapek, okolina Bora...

"Što se tiče stabilnosti tu je samo jedno odlagalište koje se nalazi u Raškoj oblasti jer potecijalno ima rizik od erozije i sleganja", kaže Zoran Stevanović, savetnik direktora Instituta za rudarstvo i metalurgiju u Boru.

Izrada Katastra koštala je 2,1 milion evra, a 90 odsto sredstava obezbedila je Evropska unija. Procenjuje se da ima 24 miliona kubnih metra rudarskog otpada. Njime se nije moglo adekvatno upravljati, jer se nije znalo ni u čijem su vlasništvu napušteni rudnici.

"Ili ne postoje ili su otišli ili imaju pravne naslednike do kojih je teško doći pa je Evropska unija prepoznala potrebu da finasira taj deo posla. Da se obiđu lokacije i da se napravi popis tih lokacija, karakterizacija tog otpada i da to unese u katastar rudaskog otpada", kaže Boris Ilijevski, projektni menadžer Delegacije EU u Srbiji.

Stevanović je ukazao da je obaveza aktivnih rudnika da se staraju o svojim odlagalištima.

"To je i u Evropskoj uniji i kod nas obaveza vlasnika koji eksploatišu rudnike i koji imaju te prostore koji odlažu rudsarski otpad", rekao je Stevanović.

Katastar rudarskog otpada biće dostupan i u elektronskoj formi na sajtu Minstrstvu rudarstva i energetike.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво