четвртак, 02.01.2020, 19:30 -> 20:02
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић
Koliku štetu Srbija trpi zbog "odliva mozgova"
Jedan od najvećih problema s kojima se poslednjih godina suočavamo je odlazak stanovništva iz zemlje, posebno mladih i obrazovanih ljudi. Da bi ih motivisala da ostanu a one koji su otišli da se vrate, Vlada je Skupštini prosledila zakon kojim se ubrzava nostrifikacija diploma, smanjena je carina povratnicima na ličnu imovinu, a za poslodavce koji ih zaposle uvedeni su podsticaji.
Marko Ljupković jedan je od mnogih mladih koji su, prateći svoj san, otišli u inostranstvo. On je otišao 2009. i nikada se, kaže, nije pokajao zbog odluke da u Italiji, uz rad, studira bankarstvo i finansije.
Putovao je, upoznao druge ljude i kulture, vrednosti, evropske načine poslovanja. Jedino loše sa čim se suočio u početku bile su predrasude prema studentima koji dolaze sa Balkana, ali su, kada su ga upoznali, promenili odnos.
"Činjenica ja da je dosta, kako mojih prijatelja sa fakulteta i prijatelja koje sam stekao, došlo i obišlo našu lepu zemlju", rekao je Marko.
U Udruženju mladih privrednika ne smatraju da je problem što mladi odlaze u potrazi za znanjima i iskustvima, ali kažu da se mora naći način da se mladi sa takvim kapitalom privuku i vrate se u zemlju.
"Što se tiče ambijentalnih uslova oni generalno postoje. Nedostatak finansiranja, to je jedan od velikih da kažemo prepreka koje mladi vide. S druge strane, oni mogu da nađu određene finansije, onda im treba i znanje jer jedno je znanje koje dobijaju kroz fakultet, kroz neko formalno obrazovanje a drugo je ono zaista što se stvarno dešava na tržištu", kaže Ilija Dragišić, predsednik Udruženja mladih privrednika.
Marko je, iako mu se dopadalo u Italiji, odlučio da se vrati. Sa bratom je pokrenuo firme za korporativni turizam i proizvodnju jestivih šoljica. Uprkos izazovima da se obezbede finansijska sredstava kao i problema da ih neko sasluša, obe firme preživele su kritičan period.
Probna isporuka jestivih šoljica naišla je na dobar odjek na tržištu u regionu, ali im je za sada prioritet domaće tržište. Na pitanje gde vide sebe u bliskoj budućnosti, planovi već postoje.
"Moja lična vizija koju delim sa kompanijama koje razvijam jeste negde između dvadesetak i tridesetak ljudi... to je neki okvirni broj koji vidim, sa kojim ćemo moći da internacionalizujemo kako proizvod, tako i uslugu", ističe Marko Ljupković.
Bio je među mladim privrednicima koji su, zahvaljujući Udruženju, imali kontakte sa kineskim kompanijama. Tom prilikom potpisano je nekoliko sporazuma o saradnji i očekuju se prvi rezultati.
"Ove godine planiramo da nastavimo sa aktivnostima koje smo sprovodili, edukacije, organizovaćemo novi forum sa kolegama iz Kine... a takođe nadam se da ćemo biti u prilici da organizujemo jedan mini fond koji će da pomogne male privrednike", kaže Ilija Dagišić.
Prema nekim podacima Srbiju godišnje napusti 50.000 ljudi. Koliko ih se vrati, teško je reći. Proračuni su da zbog "odliva mozgova" Srbija trpi štetu od dve milijarde evra.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар