Deca žele primere dobre prakse, a ne nasilje

Srbija je među 12 zemalja koje su napredovale u suzbijanju najgorih oblika dečjeg rada, ocena je američkog Ministarstva za rad na osnovu istraživanja u sto trideset jednoj državi. Mnogo toga još mora da se popravi, a uskoro bi trebalo da dobijemo i Nacionalnu strategiju za prevenciju i zaštitu dece od nasilja.

O deci se ne može odlučivati bez njih samih, shvatili su i predstavnici naših vlasti. A deca kažu da im je dosta priča o nasilju i ljudima koji ne zavređuju pažnju.

"Deca hoće u našoj zemlji primere dobre prakse, da to vide na televiziji, kako drug drugu pomaže, solidarnost, a ne da gledaju nasilje. Hoće dobre primere, primere dobre prakse, ljubav, altruizam sve što isključuje nasilje, i to je bukvalno molba dece", ističe Stana Božović iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Vlada Srbije postavila je cilj da do 2030. svakom detetu obezbedi život bez siromaštva i gladi, kvalitetan razvoj u ranom detinjstvu, besplatno školovanje i zaštitu od teškog rada, iza čega često stoji kulturološki problem.

"U nekim selima odlični đaci dobijaju velike aplauze od porodica zato što ne idu u školu kad treba u kući da se radi nekada i fizički teško. Suština je da i kulturološki pristup ovom problemu, ali i ulične situacije vezane za decu, jesu i dalje problem u velikim gradovima" kaže ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović,

To je i deo preporuka Komiteta UN za prava deteta.

"Ono na šta se uvek ukazuje, jeste problem dece koja dolaze iz romske zajednice, njihovo uključivanje u obrazovni sistem, pre svega u predškolsko obrazovanje, mislim da smo na svim tim preporukama počeli intenzivno da radimo, neke od preporuka su već realizovane", objašnjava direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.

Pored Strategija za sprečavanje nasilja nad decom, čeka nas i usvajanje Zakona o dečjim pravima i uspostavljanje institucije zaštitnika dečjih prava.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво