"Niko neće biti aboliran za nasilje u porodici, ni ako je poznata ličnost"

Niko neće biti aboliran od primene zakona, kada je reč o nasilju u porodici, ni ako je poznata ličnost, ni ako je bogat, izjavila je državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović, komentarišući slučaj porodičnog nasilja u koji je umešan košarkaš Milan Gurović.

Stana Božović je istakla da je bivši košarkaš Milan Gurović dobio krivičnu prijavu, a njegova supruga i ćerka su dobile svu institucionalnu podršku.

Govoreći na predstavljanju rezultata ankete o unapređenju rodne ravnopravnosti i sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama, Stana Božović je istakla i da se zakoni u tim oblastima poštuju i da građani imaju poverenja u institucije.

Dodala je i da nije reč o povećanju nasilja, već o njegovom povećanom prijavljivanju, a ujedno je i pozvala sve žrvte nasilja, kao i one koje su svedoci da se ohrabre i prijave.

Tri od sedam žena pretrpelo nasilje 

Zamenik šefa operativnog sektora Delegacije EU u Srbiji Enriko Visentin naveo je podatak da tri od sedam žena tvrdi da su pretrpele fizičko ili seksulano nasilje već u 15 godini.

Više od dve trećine smatra da je nasilje uobičajeno u njihovim zajednicama.

Pomoćnica ministra za rad zapošljavanje i socijalnu politiku Nina Mitić rekla je da se radi na novoj strategiji za sprečavanje nasilja nad ženama i pratećem akcionom planu za narednih pet godina, a sve bi trebalo da bude pripremljeno do kraja marta 2020. godine.

Rezultati ankete

Govoreći o rezultatima ankete javnog mnjenja koja će poslužiti i u izradi tih dokumenata, savetnica u Ministarstvu za rad i zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Biljana Stojković rekla je da je 58 odsto ispitanika ocenilo da je u Srbiji delimično ostvarena rodna ravnopravnost.

Da nije ostvarena ocenilo je 26 odsto stanovnika, a da je rodna ravnopravnost ostvarena smatra 14 odsto ispitanika dok je dva odsto ispitanika dopisalo svoje odgovore, smatrajući da je deklarativno ostvarena, ali u praksi ne, kao i da postoji problem u društvanom prihvatanju ravnopravnosti.

Ispitanici su u najvećem broju ocenili da najmanje rodne ravnopravnosti ima u moći i odlučivanju (34 odsto), a najviše je prisutna u porodici (27 odsto).

Na pitanje da li poznaju nekog u svom okruženju ko je pretrpeo nasilje, 32 odsto ispitanika potvrdilo je da ima prijatelja ili prijateljicu koji su bili žrtve, nijednu žrvu nasilja ne poznaje 16 odsto ispitanih.

Anketirani građani su ocenili da se nasilje najčešće ispoljava u porodici (41 odsto), 20 odsto ispitanika misli da je nasilje najučestalije u školama, a 20 odsto ga primećuje na poslu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво