Ministarstvo pravde: Preduzeti važni koraci u borbi protiv korupcije

Povodom 9. decembra – Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, Ministarstvo pravde ističe da je 2019. godina u potpunosti bila posvećena borbi protiv korupcije, jer je Srbija preduzela niz važnih koraka u toj oblasti, a što su verifikovala i stručna tela u Evropskoj uniji.

"Tekuća godina je u potpunosti bila posvećena borbi protiv korupcije, jer je Srbija preduzela niz važnih koraka u toj oblasti, a što je verifikovano i od strane stručnih tela u EU", saopštilo je Ministarstvo pravde.

Iz Ministarstva pravde navode da je Srbija više nego ikada ojačala i zaokružila svoj represivni mehanizam, ali da je jednaku pažnju posvetila i preventivnom delovanju.

"Sve to je doprinelo da se Srbija od ove godine više ne nalazi na listi globalno nezadovoljavajućih zemalja kada je reč o borbi protiv korupcije, prema izveštaju usklađenosti Republike Srbije sa GREKO preporukama, koji je usvojen na zasedanju tog tela krajem marta ove godine", navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.

Dodaju da je ove godine usvojen novi Zakon o sprečavanju korupcije, koji je zamenio dotadašnji Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, a koji je usaglašen sa GREKO preporukama i predstavlja krovni preventivni antikorupcijski propis.

Kako kažu, njegova primena treba da obezbedi zaštitu javnog interesa, smanjenje rizika od nastanka korupcije i jačanje integriteta i odgovornosti organa javne vlasti i javnih funkcionera.

Više od 750 pravnosnažnih odluka 

Ministarstvo pravde podseća i da je sredinom avgusta počela primena još jednog od važnih antikoruptivnih akata - Zakona o lobiranju, kojim se prvi put uređuje oblast lobiranja u Srbiji, a koji predstavlja jedan od mehanizama u borbi protiv korupcije koji treba da smanji sivu zonu nezakonitih uticaja.

Ministarstvo je početkom novembra, uz podršku EU projekta "Prevencija i borba protiv korupcije", organizovalo međunarodnu konferenciju na visokom nivou, na kojoj je učestvovalo 200 delegata iz više od deset država, na kojoj su predstavljeni rezultati rada četiri koruptivna odeljenja u Srbiji.

Kako kažu, za nešto više od godinu i po dana primene Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, doneto je više od 750 pravnosnažnih odluka za koruptivna krivična dela.

"Vlada Republike Srbije pokazuje jasnu političku volju i nedvosmislenu posvećenost strateškom pristupu borbi protiv korupcije, a država će i u budućnosti nastaviti da unapređuje međunarodnu i regionalnu saradnju i da usklađuje svoje propise sa preporukama i standardima međunarodnih institucija i tela", zaključuje se u saopštenju Ministarstva pravde.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво