Bista Primakova otkrivena u Ruskom domu

Bista bivšeg ruskog premijera i ministra spoljnih poslova Jevgenija Primakova, koji se u Srbiji pamti po "zaokretu iznad Atlantika" i otkazivanju posete Sjedinjenim Državama zbog početka NATO bombardovanja SR Jugoslavije, otkrivena je u Ruskom domu u Beogradu povodom obeležavanja 90 godina od njegovog rođenja.

Bistu Jevgenija Primakova otkrili su Irina Primakova, udovica bivšeg ruskog premijera, i autor umetničkog dela, ruski vajar Andrej Tirtišnikov, član ruske Akademije umetnosti.

Svečanosti su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar odbrane Aleksandar Vulin, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, bivši predsednik Vlade Rusije i bliski prijatelj Primakova Sergej Stepašin, direktorka Ruskog centra za nauku i kulturu – Ruski dom Eleonora Mitrofanova.

Primakova srpska javnost pamti po tome što je okrenuo avion i otkazao posetu Vašingtonu 24. marta 1999. godine, kada je čuo da je NATO počeo bombardovanje SR Jugoslavije. 

Predsednik Vučić rekao je da je Primakov ostavio neizbrisiv trag u ruskoj i međunarodnoj politici, a da je u Srbiji posebno poznat po "zaokretu iznad Atlantika".

"Iako nismo tada spaseni, vidimo danas koliko je to bilo dalekovido. Taj korak je značio potpuni zaokret u spoljnoj politici Rusije, čiji prioriteti imaju praktičnu primenu u aktivnosti današnje generacije ruskih političara", objasnio je Vučić.

Vučić je istakao da je Primakov branio nacionalne interese u trenutku kada su postojale minimalne šanse.

"Snaga Rusije tada i danas nije za poređenje. Ipak i u takvim uslovima radio je sve što je mogao da zaštiti Rusiju i bio je siguran u njen povratak na svetsku scenu", dodao je Vučić.

Vučić je rekao da kod nas postoji izreka da čovek može da umre dva puta, kada prestane da diše i kada ga ljudi zaborave i poručio da Srbi nikada neće zaboraviti Primakova i da će za nas večno biti živ.

Bocan-Harčenko: Primakov voleo i poštovao srpski narod

Ambasador Bocan-Harčenko je istakao da je Primakov mnogo voleo Srbiju i srpski narod.

"Godine prolaze i svaka još jasnije definiše značaj Primakova kao političara, diplomate, naučnika i velikog humaniste", rekao je Bocan-Harčenko obraćajući se na srpskom jeziku u znak, kako je rekao, ličnog poštovanja i ljubavi prema srpskom narodu, ali i ljubavi i poštovanja koje je prema Srbiji, srpskoj tradiciji i kulturi negovao i sam Primakov.

Kazao je da je imao sreću da radi sa Primakovom koji je 1996. godine došao na čelo Ministarstva spoljnih poslova u vreme kada je, kako je rekao, situacija u bivšoj Jugoslavije bio najteži domen spoljne politike.

Bocan-Harčenko je dodao da je Primakov imao diplomatsku viziju kako će se odvijati stvari na međunarodnoj sceni i da je njegov koncept multipolarnog sveta danas konačno zaživeo.

"Primakov je bio jedan od autora Rezolucije 1244, u kojoj se rešenje kosovske krize temelji na međunarodnom pravnom poretku", naglasio je Bocan-Harčenko.

Nekadašnji ruski premijer i bliski Primakovljev prijatelj Sergej Stepašin rekao je da je, iako Primakov nije više među živima, jedan od najpopularnijih i najpoštovanijih ličnosti u Rusiji.

"Njega vlast nije iskvarila i ostao je veliki čovek", kazao je Stepašin.

Naveo je da je Primakov 1996. godine promenio vektor spoljne politike koji Rusija i danas sledi i da je kao premijer 1999. godine spasao zemlju od ekonomske katastrofe.

"U teško vreme za Srbiju, krajem devedesetih godina, Rusija nije pomogla koliko je mogla, ali je Primakov učinio sve što je bilo u njegov moći", rekao je Stepašin, na šta se nadovezao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao da je Primakov tada nudio raketni sistem S-300, ali da to nije prihvaćeno.

Direktorka Ruskog centra za nauku i kulturu "Ruski dom" Eleonora Mitrofanova rekla je da je bista Primakovu simbol prijateljstva dve zemlje i da je u svim oblastima u kojima je radio – nauka, politika, diplomatija, radio na najvišem nivou.

"Bio je mio i drag čovek, koji je bio spreman da uvek pruži pomoć, a to možemo da potvrdimo svi koji smo ga poznavali", rekla je Mitrofanova.

Dodala je da je otkrivanje biste u Ruskom domu izraz zahvalnosti i poštovanja prema državniku koji je pokazio veliku podršku i ljubav prema Srbiji.

Primakov je diplomirao orijentalistiku na Moskovskom državnom univerzitetu, a doktorirao iz oblasti ekonomskih nauka.

Karijeru je započeo kao novinar, a radio je kao dopisnik u vreme arapsko-izraelskog sukoba na Bliskom istoku, šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.

Na predsedničkim izborima u Rusiji 2000. godine, na kojima se birao naslednik Borisa Jeljcina, bio je glavni protivkandidat Vladimiru Putinu, ali je dva meseca pre održavanja izbora objavio da se povlači iz predsedničke trke ustupivši tako Putinu funkciju u Kremlju.

Posle toga, Primakov je postao jedan od važnih saradnika i savetnika Putina, koji mu je 2014. godine dodelio državno priznanje.

U novembru 2004. godine, Primakov je svedočio pred Haškim tribunalom kao svedok odbrane Slobodana Miloševića.

Povodom obeležavanja 90. godišnjice rođenja Jevgenija Primakova, u Moskvi je 29. oktobra otkrivena njegova bista pored zgrade Ministarstva spoljnih poslova.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво