Radojičić sa gradonačelnikom Beča potpisao Sporazum o saradnji

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić je tokom zvanične posete Gradu Beču sa gradonačelnikom austrijske prestonice Mihaelom Ludvigom potpisao Sporazum o saradnji između dva glavna grada.

Radojičić je naglasio da je cilj potpisivanja sporazuma unapređenje saradnje intenzivnom razmenom iskustava i primenom dobre prakse.

"Ta naša bliska saradnja i intenzivna razmena iskustava i primera dobre prakse biće važni razvojni impulsi za oba grada. Sporazumom se predviđa saradnja u oblasti 'pametnih gradova', razvoja urbanizma, stanovanja, zdravstva, kulture, privrede i turizma. Naša dva grada su slična po veličini i broju stanovnika, a ujedno su i ključna čvorišta na Dunavu", ističe Radojičić.

Radojičić je istakao da Beograd uči od najboljih, a da je jedan od najuzornijih modela svakako Beč koji se susretao sa problemima koje mi danas imamo i uspeo da za njih nađe najbolja rešenja.

Sporazum predviđa i saradnju u oblasti održive urbane mobilnosti, uz favorizovanje pešačkog i biciklističkog saobraćaja, gde je Beč napravio velike pomake. Beč je za 18 godina proširio mrežu biciklističkih staza sa 835 na 1.398 kilometara.

Radojičić je naglasio da i težnje Beograda idu takođe u pravcu razvijanja mreže biciklističkih staza.

"U naredne četiri godine u Beogradu planiramo da uradimo novih 120 kilometara biciklističkih staza, tako da njihova ukupna dužina bude 200 kilometara, a raspisali smo i tender za uvođenje javnih bicikala", objašnjava gradonačelnik.

Uključivanje bečkih stručnjaka, kada je reč o izradi plana održive urbane mobilnosti, bilo bi izuzetno dragoceno za Beograd.

"Izgradnjom adekvatne infrastrukture, to jest pretvaranjem glavne Ulice Marije Hilfer u 1,6 kilometara dugu pešačku stazu, Beč je postao primer broj jedan u Evropi po pitanju urbane mobilnosti. Želimo da Beograđanima i gostima omogućimo lakše i brže kretanje kroz grad i zbog toga širimo pešačke zone i biciklističke staze. U poslednje četiri godine urađeno je 28.000 kvadratnih metara pešačkih zona u centru grada i nastavljamo sa njihovim širenjem", naglasio je Radojičić.

Kada je reč o saradnji u oblasti kulture i društvenog života, na koju ovaj dokument obavezuje potpisnike i koja je zavredela da bude pretočena u sporazum, Radojičić je istakao da je potrebno iskoristiti manifestacije zajedničkog karaktera kao što su bili "Dani Beča u Beogradu".

"Organizovaćemo i kulturne razmene koje bi doprinele razvoju i promociji zajedničkog kulturno-istorijskog stvaralaštva, koje je bogato, ako se ima u vidu da su mnogobrojne znamenite ličnosti živele i stvarale u Beču poput Vuka Stefanovića Karadžića", rekao je gradonačelnik, posebno ističući i značaj zajedničke revitalizacije i uređenja kulturno-istorijskih objekata u strarom jezgru dvaju gradova.

Gradonačelnik Radojičić je objasnio da, prema procenama, u Beču živi oko 250 hiljada Srba. Bečke firme sve više su zainteresovane za projekte u Beogradu, tako da je ovaj dokument još jedan način da se prodube i učvrste dobri odnosi.

"Austrija je jedna od zemalja koje su u vrhu najznačajnijih investitora u našoj zemlji. Privrednici iz Austrije rado započinju svoj posao u Beogradu i ostaju u njemu", kazao je Radojičić.

On je dodao i da kao gradonačelnik nastoji da Beograd razvija međunarodnu saradnju jer često glavni grad može da ima i diplomatsku ulogu. Kako je rekao, glavni gradovi su lokomotiva razvoja zemalja, jer se preko saradnje glavnih gradova unapređuje i bileteralna saradnja između dve zemlje na obostranu korist i u cilju zajedničkog prosperiteta.

"Ovaj sporazum je još jedan korak da Beograd otvori vrata svojim privrednicima, stručnjacima različitih oblasti i kulturnim predstavnicima koji žele da ostvare uspeh u Beču. S druge strane, ovim sporazumom otvaramo vrata Beograda austrijskim investitorima i ekspertima da svoje ideje predstave u Beogradu i da ga dožive kao grad u kojem se ispalati poslovati, stvarati i u koji treba investirati", zaključio je prvi čovek Beograda.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво