Uručeni ugovori o dodeli pomoći izbeglicama iz BiH i Hrvatske

Ugovori o dodeli 15 paketa građevinskog materijala izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske s prebivalištem na teritoriji beogradske opštine Grocka uručeni su u zgradi te opštine.

Vrednost jednog paketa građevinskog materijala iznosi maksimalnih 9.000 evra, a sredstva su obezbeđena iz donatorskog fonda Regionalnog stambenog programa, čiji je najveći donator EU.

Među 15 porodica kojima su danas uručeni ugovori o dodeli paketa građevinskog materijala je i porodica Boriše Grabovca koji je 90-ih godina izbegao iz okoline Sarajeva.

"U Grockoj sam od 2002. godine kada smo se doselili u jednu vikendicu u kojoj i danas živimo, male kvadrature sa krovom koji prokišnjava. Sada, kada dobijem materijal, popraviću krov i adaptiraću kuću da od nje napravim pristojno mesto za život za mene i moju porodicu", dodao je Grabovac.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić podsetio je da je rat na prostoru Hrvatske i BiH doneo nesreću mnogima, gubitak voljenih i najmilijih i napuštanje svojih ognjišta koja su vekovima iza nas gradili i čuvali naši preci.

Istakao je da Srbija posvećeno radi na pružanju pomoći i zbrinjavanju svih izbeglih sa prostora bivše Jugoslavije i trudi se da pruži pomoć svima kojima je potrebna.

"Stanovi se grade u više od 40 opština i gradova, a samo od aprila do danas svečano smo uselili izbegličke porodice u deset gradova i opština. Ukupna odobrena bespovratna sredstva iznose 134 miliona evra", dodao je Dačić.

Porodicama kojima su danas uručeni ugovori o dodeli paketa građevinskog materijala poželeo je puno sreće u završetku i adaptaciji domova.

Predsednica opštine Grocka Živadinka Avramović je rekla da je ta opština i do sada učestvovala u dodeli humanitarne pomoći u određenoj meri i kao jedan od primera navela nabavku 20 paketa građevinskog materijala za izbegla i raseljena lica sa Kosova i Metohije.

Program menadžer u Delegaciji EU u Srbiji Brigit Kuhar je rekla da od svih projekta koje finansira EU najviše radosti donose oni koji se odnose na ljudska prava i ljudsko dostojanstvo.

"Uz jednakost i slobodu, to su osnovne vrednosti EU koja je najveći donator Regionalnog stambenog programa i ta pomoć iznosi 232 miliona evra", istakla je Kuhar.

Šef terenske službe UNHCR Andrej Kazakov je rekao da je Regionalni stambeni program posebno važan za OEBS i UNHCR jer pruža krov nad glavom onima koji su na to dugo čekali i zato što predstavlja nov početak za korisnike.

Prisutnima se obratio i komesar za izbeglice i migracije Srbije Vladimir Cucić koji je rekao da izbegličke porodice kojima su uručeni ugovori u Grockoj žive oko 20 godina.

Regionalni stambeni program zajednički je višegodišnji program Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu.

Sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima EU, koja je i najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Norveške, Italije, Švajcarske, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво