Dr Miodrag Stojković planira povratak u Srbiju

Odlazak doktora Miodraga Stojkovića u Ameriku u maju ove godine izazvao je brojne polemike. Jedan od vodećih svetskih genetečara koji je reputaciju stekao u Velikoj Britaniji i Španiji, odakle se vratio 2008. godine, poručuje sa Harvarda da rodni Leskovac i Srbiju nije napustio, već da je otišao po malo znanja kako bi njegov rad na polju steriliteta bio još uspešniji.

Okean i preko 7.000 kilometara nisu prepreka da radni dan započne u klinici na Hisaru. Za kratko vreme stvorio je u rodnom gradu vrhunski tim i uslove za rad, ali nauka kaže ne može da čeka.

Ponuda vodećeg svetskog univerziteta da dve godine vodi projekat o mogućnosti primene matičnih ćelija u lečenju steriliteta ne propušta se.

"To je jedna živa stvar, menja se svakodnevno, ako vi niste na izvoru te nauke vrlo često nažalost ostajete srpski rečeno žedni. Prema tome želja da budem na izvoru te nauke je u ovom trenutku pobedila i ja sam sad trenutno na Harvardu sa velikom nadom da sve to znanje što pre donesem u Leskovac", rekao je dr Miodrag Stojković.

Naučnik koji je prvi u svetu klonirao ljudske matične ćelije u medicinske svrhe, posle rada u prestižnim istraživačkim centrima bez mnogo razmišljanja odlučio se na povratak.

Dokaz da je napravio dobar korak su bebe začete u Leskovcu. Panoi sa fotografijama koje stižu iz celog sveta postaju pretesni.

"Nismo se predali, nastavili smo dalje i evo hvala Bogu iz trećeg puta smo uspeli", ispričala je Dragana Milojević, pacijentkinja iz Kruševca.

Dr Nebojša Marković, direktor Specijalne bolnice Leskovac, rekao je da je u toj bolnici do sada prošlo preko 8.000 parova za desetak, 11 godina rada.

"Mi se polako približavamo toj brojki od 1.000 beba koje su začete u ovoj bolnici", istakao je Marković.

Profesor humane genetike i njegova saradnica i životna saputnica embriolog Petra Stojković laboratoriju u Leskovcu zamenili su onom na Harvadu kako bi došli do odgovora zašto i kada sve izgleda idealno ne dolazi do začeća.

"Ja sam uvek bio da neko kada ode negde u inostranstvo pokupi što više tog znanja i to znanje donese kući", dodao je Miodrag Stojković.

Ostaje žal za Bankom matičnih ćelija, a koliko je važno da je Srbija što pre dobije, kaže, potvrđuje nedavno gašenje banke u Švajcarskoj gde su mnogi naši građani čuvali svoj genetski materijal.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи