среда, 31.07.2019, 19:30 -> 21:11
Извор: РТС
U Srbiju na operaciju – kvalitet, gostoprimstvo i dobre cene
Srbija je sve interesantnija i za zdravstveni turizam. Laserska operacija kičme kod nas košta 1.200 evra, u nekim evropskim zemljama i do pet hiljada evra. Kod njih je uvećanje grudi dva puta skuplje, a promena pola i do sedam puta. Procenjuje se da bi, zbog zdravstvenog turizma, Srbija godišnje mogla da ima i do 100.000 posetilaca.
Sledeći veliki događaj koji će privući brojne goste iz inostranstva jeste Nišvil od 2. avgusta, na kojem nastupa i Bob Geldof. Međutim, nisu samo festivali, lepa priroda i hrana ono što nam dovodi turiste, već i zdravstvene usluge.
Zbog njih su nedavno nemački novinari i lekari obišli Vrnjačku banju i Banju Koviljaču, privatne ordinacije i kliničke centre u Beogradu i Nišu.
"Nisam prvi put u Srbiji, ali posebno naglašavam da Srbija u ovoj oblasti može da bude top destinacija – nudite kvalitet, gostoprimstvo, dobru uslugu sa dobrim cenama. Obećavam da ćete u Nemačkoj imati dobru promociju i našu preporuku", kaže Peta Beka, profesor turizma iz Nemačke.
Stručnjak za zdravstveni turizam iz Nemačke Dita Vajrah kaže da je oduševljena onim što je videla i kakva se usluga ovde pruža. Impresioniran je i brojem lekara i uslovima u bolnici.
"Moja sugestija je da natpise napravite i na nemačkom jeziku, da znamo kuda idemo, jer će Nemci tek dolaziti", navodi Eva Ševas, stomatolog iz Nemačke.
Od dentalnog i estetskog turizma, preko oftalmologije, ortopedije, kardiologije, kardiohirurgije sve to je interesantno i stranim državljanima, ali i našima u dijaspori. Jer su cene pojedinih usluga i 70 odsto jeftinije.
"Ja živim u Berlinu, imamo i stare i nove bolnice. Da se razbolim, ja bih više voleo da me ovde leče", kaže novinar iz Nemačke Horc Švarc.
Kako poboljšati promociju
Zamenik direktora KC "Niš" Vladan Ćosić kaže da su im pokazali izuzetan prostor u koji su se uselili pre 18 meseci, lep, funkcionalan, operacione sale, sobe i opremu.
"Nadamo se da ćemo ispuniti njihova očekivanja i početi saradnju, dovođenje gostiju iz Nemačke u našu ustanovu", kaže Aleksandar Jokić, direktor Specijalne bolnice Banja Koviljača.
Ustanove, koje su uključene u razvoj zdravstvenog turizma, prolaze brojne provere, od opštih uslova do kvaliteta i bezbednosti da bi dobile sertifikat Ministarstva zdravlja.
"Koje procedure rade, da li imaju adekvatan cenovnik, kvalifikovano osoblje, estetski momenat, da li mogu pacijenti da plaćaju i karticom, imaju li sajt, poznavanje jezika, na sve te detalje se obraća pažnja", kaže Marijan Novaković iz Radne grupa Ministarstva zdravlja za zdravstveni turizam.
Uskoro u Srbiju dolaze i novinari iz Stokholma, Kopenhagena, Helsinkija, a Srbija će svoj zdravstveni turizam predstavljati i na turističkim sajmovima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар