Kako se zaštititi prilikom kupovine na internetu

Prikrivena kupovina, elektronske prodavnice, onlajn platforme koje povezuju prodavca i kupca – samo su neke od mehanizama izmenjenog Zakona o elektronskoj trgovini koje bi trebalo da regulišu i povećaju sigurnost prilikom kupovine "iz fotelje".

Broj onih koji su u prošloj godini kupovali preko interneta veći je za 50 odsto u odnosu na 2015. godinu, a e-trgovina u našoj zemlji lane je ostvarila promet od 317 miliona dolara. 

Građani Srbije uskoro će češće kupovati preko interneta nego u prodavnicama. To potvruđuje i statistika – svaki deseti proizvod u našoj zemlji prošle godine kupljen je "iz fotelje", a taj način trgovine odabralo je 1.800.000 ljudi.

Na ovaj način mnogi kupuju ali, kako kažu, uglavnom poručuju iz inostranstva. Iskustva su, takođe, različita, neki su zadovoljni a neki nemaju poverenja da će i dobiti ono što su naručili i platili.

Gore su prošli oni kojima su stizali prazni paketi, umesto telefona i laptopova cigle, parče betona, stare farmerice, plastika.

"Apelujemo da dobro proverite da li kuputejete od registrovanog pravnog lica. Samo tada možete da se pozovete na odredbe Zakona o zaštiti potrošača i da uđete u sistem zaštite. Ukoliko kupite od fizičkog lica sa različitih društvenih mreža onda problem postaje nerešiv ako ne dobijete to što se tražili", kaže Nikica Jovanović iz Nops-a.

Kako bi se smanjio broj prevarenih kupaca izmenjen je Zakon o elektronskoj trgovini. Uveo je, između ostalog, inspektore u ulozi skrivenog kupca, koji proveraju da li je trgovac registrovan i ukoliko nije za to pribavljaju dokaze.

"Te nove mere su, pre svega, uvođenje mehanizma uklanjanja nedopuštenog odnosno sadržaja koji nije u skladu sa zakonskim propisima. Takođe, tu su neke nove kategorije kao što je kategorija uvođenja misteri šopera, prikrivene trgovine koja će dodatno osnažiti našu inspekciju", objašnjava državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.

Zarada na internetu nije uvek laka 

Prošle godine online trgovici u Srbiji zaradili su 317 miliona dolara. Ali zarada nije uvek bila laka.

"Situacije su razne, kupci su razni – od onih poštenih koji hoće da sarađuju, koji prijave neku nepravilnost, prijave da su dobili više od onog što su platili, imaju strpljena da se dogovore oko dostave, da naprave kompromis do onih koji nisu baš pošteni i koji ako su dobili paket veći od onog što su platili, ne žele da se dogovore. Često poručuju pa odbiju pošiljku bez ikakvog razloga", navodi Dijana Đilas iz "Nonstop šopa".

"Kada su u pitanju trgovci njihova veća zaštita kroz ovaj zakon se ogleda u tome što ćemo se efikasnije boriti sa sivom ekonomijom i nelojalnom konkurencijom koja je jako prisutna na društvenim mrežama", navodi Tatjana Matić.

I pored zakonskih izmena oprez je neophodan. Uvek proverite sajt sa kog se poručuje, ne unosite pin kod prilikom kupovine, nikako ne šaljite kopiju platne kartice mejlom, izbegavajte kupovinu sa zajedničkih računara i uvek proučite uslove, troškove i trajanje isporuke.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 14. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара