"Ratne priče sa Paštrika" – svaki treći gledalac uz RTS

Premijera igrano-dokumentarnog filma "Ratne priče sa Paštrika", emitovana na dvadesetogodišnjicu početka ove bitke, bila je najgledaniji televizijski sadržaj u jučerašnjem danu.

Na Prvom programu RTS-a taj film je gledalo 1.264.000 ljudi, što znači da je film pogledao skoro svaki treći gledalac televizije u Srbiji.

Samo na RTS-ovom Jutjub kanalu, za manje od 24 sata od TV premijere na RTS-u, film o jednoj od presudnih bitaka za zaustavljanje kopnene intervencije na našu zemlju 1999. godine – već ima više od 40.000 pregleda.

Autorka Slađana Zarić je tokom snimanja razgovarala sa više od 30 vojnika, oficira, dobrovoljaca i rezervista te čuvene 549. motorizovane brigade.

"Kada je prikazan film 'Ratne priče sa Košara', i kada su me ljudi pitali kako se osećam, ja sam rekla da se posle tog filma i posle te priče osećam tužno, tragično i, na neki način, ponosno. Posle filma o Paštriku, ja se zaista osećam samo ponosno. Zašto? Zato što je zaista zadivljujuće šta su ti momci preživeli, šta su uradili i kako su zajedno sa oficirima uspeli da nanesu tolike gubitke neprijatelju", rekla je Slađana Zarić, urednica dokumentarnih filmova u Informativnom programu RTS-a.

Napomenula je da su gubici UČK terorista na Paštriku 20 puta veći, a da je stradalo 26 vojnika, podoficira i oficira Vojske Jugoslavije.

Kao i u bici na Košarama, tako i na Paštriku, učestvovali su vojnici, oficiri i podoficiri, deo oficira i podoficira je još u Vojsci Srbije.

Film o herojima sa Košara u premijernom prikazivanju na RTS-u gledalo je milion i po ljudi, u reprizi 1.200.000, a posle nešto više od mesec dana, na Jutjubu taj film ima više od 1.500.000 pregleda.

"Ogromna gledanost oba filma je nešto što mene kao autora ispunjava, raduje i čini ponosnom i srećnom. Mislim da je velikom gledanošću ispunjen cilj ovih filmova, a to je da svim borcima, svim učesnicima bitke na Košarama i Paštriku kažemo jedno veliko HVALA", ističe Zarićeva.

Dodaje da je RTS to uradio time što je simio ovakve filmove, a gledaoci su svojom brojnošću pokazali svoju zahvalnost.

"Sada skoro svako u Srbiji zna kroz šta su prošli ti mladići, dečaci na odsluženju vojnog roka, kakvu su hrabrost pokazali i koju su žrtvu podneli za odbranu otadžbine. Više neće biti nepoznati momci koji prolaze pored nas i za čiju žrtvu mi ne znamo. Iako možda još uvek nisu svesni, vojnici sa Košara i Paštrika ispisali su istoriju novije Srbije", ističe Zarićeva.

Dokumentarni film "Ratne priče sa Paštrika", za učesnike bitke i novinare, kao i film "Ratne priče sa Košara" je pre televizijske premijere prikazan u Domu Garde na Topčideru.

Takođe i ovaj film je realizovan u koprodukciji Radio-televizije Srbije i Ministarstva odbrane (Vojno-filmski centar "Zastava film").

Bitka na Paštriku je drugi deo pokušaja kopnene ofanzive na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju.

Tada, od 26. maja 1999. godine pa do 14. juna, odnosno potpisivanja Kumanovskog sporazuma, vojnici 549. motorizovane brigade nisu bili poraženi. To je jedina brigada koja je tokom bombardovanja bila pod dejstvom takozvanih "tepih bombi".

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво