Drvo iz vremena Nemanjića još raste na Kosmetu

U bogatoj kosovsko-metohijskoj riznici, uz zdanja velikih zadužbinara i darovitih neimara i vredno duhovno i umetničko nasleđe, čuva se i najstarije drvo u Srbiji i, verovatno, najlepša "jerusalimska soba" srpskih domaćina. Trajanje im se meri vekovima, a vrednost životima i posvećenošću generacija koje su ih sačuvale.

U porti Pećke patrijaršije, tu gde su stolovali srpski patrijarsi i arhiepiskopi, okupljali učeni teolozi, vrsni književnici i daroviti umetnici, više od sedam vekova, raste i rađa crni "šam" dud.

Kao prirodna retkost, prvi put je stavljen pod zaštitu 1957, a od 1993. je, kao dobro od izuzetnog nacionalnog značaja, u prvom stepenu zaštite.

Pretpostavlja se da ga je posadio arhiepiskop Sava Drugi, sinovac Svetog Save, polovinom 13. veka, a da je sadnicu duda doneo iz pokrajine Šam u današnjoj Siriji.

Pod njegovim krošnjama, 1690. godine Arsenije Čarnojević je održao Sabor, na kome je odlučeno da srpski narod krene u veliku seobu ka Vojvodini.

Dud je ostao da čeka i čuva svetinje. Polovinom dvadesetog veka, stablo mu je, posle udara groma, puklo, ali su se iz poleglih grana razvile nove krošnje.

Šest vekova posle sadnice šam duda, u Veliku Hoču, u Metohiji, stigle su jerusalimske relikvije, u kuću Hadži Siminu: ikone, sedefni krstovi i sveće.

Sve to se i danas čuva u "jerusalimskoj sobi", u kući od ćerpiča, koja je spomenik kulture pod zaštitom države. 

Jelena Spasić iz Velike Hoče ukazuje da se tamo nalazi ikona, doneta iz Jerusalima 1865.

"Moj čukundeda je tada išao sa svoja dva brata, to je veliko blago naše porodice. Čuvamo, prenosimo dalje, ono što je nama preneto sa kolena na koleno, jer to je naša istorija, to je naša prošlost, to je naša vera, i to je ono što smo mi", kaže Jelena Spasić.

Poput zelenih grana "šam" duda u manastirskom kompleksu, na obali Pećke Bistrice, i jerusalimska soba i selo koje čuva zavet predaka, odolevaju vekovnim iskušenjima i novim životom obećavaju trajanje.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво