Srpska pamet smanjuje cenu struje

Teško je i zamisliti da struja pojeftini 60 odsto, da se za toliko smanji i emisija štetnih gasova, a za deset odsto potrošnja ukupne energije. Ali to će dobiti potrošači na ostrvima zemalja-članica Evropske unije i to zahvaljujući projektu koji je osmislila srpska pamet – naučnici Marko Batić i Nikola Tomašević iz Instituta "Mihailo Pupin".

Evropska ostrva nemaju sigurnost u snabdevanju energijom. Smanjenje napona i ispadi sa mreže su česti jer je većina kablom priključena za kopnene elektrosisteme. A ekološki standardi odudaraju od direktiva Unije.

"Tu postoji energetska zavisnost, energetska zavisnost od kopna, takođe i veliki udeo trenutnih prljavih izvora energije kao što su dizel-generatori", kaže Nikola Tomašević, naučnik u Institutu "Mihailo Pupin".

Naučnik u Institutu "Mihailo Pupin" Marko Batić kaže da cena energije na ostrvima skače i do četiri puta u odnosu na samo kopno.

"Izazovi i interesovanje ljudi koji žive na ostrvu jesu upravo implementacija jednog ovakvog projekta, koji će omogućiti veću primenu obnovljive energije, pojeftinjenje i veću energetsku bezbednost", kaže Batić.

Naši naučnici pilot-projektima energetsku sliku prvo menjaju na Sardiniji, na Kanarskim ostrvima i irskom ostrvu Aran. Platformom se može upravljati i od kuće pa će biti dostupna i domaćinstvima.

"Time pokušavamo da postignemo taj balans između proizvodnje sa obnovljivih izvora i krajnje potrošnje, što je zapravo i glavna problematika", kaže Tomašević.

Naši naučnici sa projektom "Rijakt" pobedili su na konkursu Evropske komisije koja ga i finansira sa 11 miliona evra. U potpunosti mora biti operativan za četiri godine, a očekuju i širu primenu.

"Moguće je svakako taj koncept primeniti i na kopnu, samo što će taj nivo ušteda biti značajno niži, ali opet prilično visok i da kažem izazovan i nešto što će motivisati potrošače da primene ovakav sistem", kaže Batić.

Naši naučnici Marko i Nikola iza sebe već imaju više od 15 međunarodnih projekata i brojne pozive da rade u inostranstvu. Ali njihova odluka je, što je najvažnije, da ostanu i stvaraju u Srbiji jer su zadovoljni i uslovima rada koje imaju u Institutu "Mihailo Pupin".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара