Put srpskih medicinara do nemačkih bolnica

Nemačkoj će, prema procenama eksperata, do 2025. biti potrebno više od 150.000 medicinskih sestara i tehničara. Baš u tu zemlju godišnje putem projekta "Tripl vin" ode oko 110 naših medicinskih radnika. Sledeće nedelje počinje novi konkurs, treći od početka godine.

Među više od 4.800 medicinskih sestara koje čekaju na zaposlenje je i devetnaestogodišnja Marijana Nikolić iz Požege. Prošle godine završila je medicinsku školu u Užicu i odradila šestomesečni staž.

"Pokušala sam ovde u Srbiji da nađem posao, ali to nisam uspela, trenutno je zabrana zapošljavanja. Onda sam se prijavila u projekat 'Tripl vin',  da pokušam. Čula sam da su tamo odlični uslovi", kaže Marijana.

Zbog uslova mnogi se odluče da spakuje kofere i upute se, uglavnom, u Nemačku. Država ih podržava. NSZ u saradnji sa nemačkom službom za zapošljavanje već šest godina sprovodi projekat "Tripl vin", kojim se garantuju isti uslovi rada kakve imaju i Nemci.

U klinici "Memingen" već radi desetoro ljudi iz Srbije i BiH, a posle konkursa njihovom timu će se pridružiti još toliko.

"Veoma smo zadovoljni radom medicinskih sestara iz Srbije i BiH. Za kandidate je najbitiniji jezik, naročito zbog komunikacije sa kolegama i sa pacijentima. A za nas je ovo šansa da dobijemo dobro kvalifikovano osoblje iz inostranstva, a i da pokrijemo manjak sopstvene radne snage", kaže Hans-Jirgen Stopora sa Klinike "Memingen".

Put kandidata od Srbije do radnog mesta u Nemačkoj ispratila je i novinarka Špigla.

"Po dolasku kandidati rade na nostrifikaciji diplome i u toku te nostrifikacije rade kao pomoćno osoblje. Uporedo moraju da uče jezik i da idu na praksu. Otprilike, potrebno je godinu dana da bi se postalo medicinska sestra/tehničar u Nemačkoj sa priznatom diplomom", navodi novinarka Milena Hasengah.

Od početka saradnje nemačke i srpske službe za zapošljavanje, 660 medicinskih sestara i tehničara preselilo se u Nemačku.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво