Ilegalne borbe pasa, kako ući u trag organizatorima

Zvanično, u Srbiji ima 750 opasnih pasa. Postavlja se pitanje da li je to pravi broj, kada se zna da samo u Beogradu ima nekoliko lokacija gde se organizuju ilegalne borbe pasa.

Ekipa RTS-a snimila je kadrove opasnih pasa na jednom malom ostrvu na Dunavu. Kadrovi su smimljeni tokom policijskog nadzora kada su pripadnici Rečne polcije reagovali nakon prijave.

Više od 30 "pitbul terijera" i "staforda", ali i drugih rasa očigledno se obučavaju za međusobne borbe, a o tome govori ring koji je smešten u centralnom delu ostrva. Ovo je drugi boravak ekipe RTS-a u blizini ostrva koje je otkriveno godinu dana ranije i slučaj je prijavljen policiji.

Tada su psi bili vezani lancima dugačkim 10 metara. Da bi ušli u ring trening je surov.

"Tu se ti psi izgladne. Onda se dovode neki slabiji psi koje oni napadaju, jednostavno da bi oni osetili tu agresiju, krv i to sve skupa, taj neki ubilački nagon. Ta neka agresija kod njih provocira na jedan način", navodi Vladimir Terzin, doktor veterinarske medicine. 

Obračuni životinja sa ubilačkim instiktom organizuju se na periferiji grada, za iznos od nekoliko desetina hiljada evra. Posle surove borbe rane se saniraju u hiruškoj sali, a više od 80 odsto pasa ugine.

"To su povrede abdomena pre svega, unutrašnjih organa, prelomi ekstremiteta i tu je oporavak vrlo težak i veoma spor. Sa druge strane, imamo informaciju da se ti psi, teško povređeni, jednostavno ni ne leče, nego se odmah eutanaziraju, ", kaže Terzin.  

U registru uglavnom vlasnički psi 

Ministarstvo poljoprivrede je formiralo centralni registar opasnih pasa, koji sadrži precizne podatke o tome koliko u gradu ima pitbula, pitbul terijera, staforda i američkih staforda.

"Tu postoji jedan problem što su ti psi većinom nečipovani, što je po našem zakonu krivično delo, tako da može da se nađe i u Krivičnom zakoniku. Međutim, pošto su ti psi na kraju krajeva nekakva potrošna roba, nešto što služi za taj ring, jednostavno nisu kućni ljubimci, u ovom registru koji postoji pri Ministarstvu poljoprivrede uglavnom su registrovani psi koji su kućni ljubimci i koji imaju gazde", ističe Terzin.

Prodaje se pitbul, mužjak crne boje u punoj snazi idealan za borbu, cena je 60 evra. Ovako glasi skandalozni oglas postavljen na internet stranici, iako su ilegalne borbe pasa zabranjene. To nije sve. Pojedini vlasnici na sajtovima razmenjuju utiske sa borbi i prodaju opremu za treniranje. Iz Ministarstva poljoprivrede apeluju na građane da prijave ilegalne borbe pasa.

Kako nezvanično saznajemo, samo je jedna od nekoliko lokacija u Beogradu na kojima se organizuju ilegalne borbe pasa. Krivični Zakon je jasan i predviđa zatvorsku kaznu do tri godine i novčanu kaznu. Teško je ući u trag organizatorima, među kojima, kako smo saznali, ima i žena. U 2016. godini u Srbiji je podneto 423 krivične prijave, ali je poražavajuće da su epilog dobile samo dve prijave.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво