Zločin u Štrpcima – 26 godina bez pravde za žrtve

Navršava se 26 godina od zločina u Štrpcima, kada su pripadnici Vojske Republike Srpske na železničkoj stanici u Štrpcima, iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd-Bar, izveli i ubili 20 putnika, civila nesrpske nacionalnosti. Naša je obaveza da ne dozvolimo da se u budućnosti ponove ovakva zlodela, poručio je Zaštitnik građana Zoran Pašalić.

Srbija se ove godine seća i obeležava 26. godišnjicu monstruoznog zločina u Štrpcima, poručio je Pašalić.

Podsetio je na stravična zlodela 1993. godine, kada je 19 građana bošnjačke i hrvatske nacionalnosti ubijeno kod Višegradske banje i to zato što nisu bili srpske nacionalnosti. Taj stravični zločin, ističe, nikada ne sme biti zaboravljen. 

"Naša je obaveza da pamtimo i da ne dozvolimo da se u budućnosti takvo zlodelo ikada ponovi, a porodicama stradalih, koje još uvek čekaju sudsku presudu, dugujemo konačno zadovoljenje sudske pravde", istakao je zaštitnik građana.

Nail Kajević, brat ubijenog Nijazima, podseća da je sada počelo sudjenje ovim desetorici u Sarajevu i petorici u Beogradu.

"Očekujemo da ima dovoljno dokaza i da će ovi koji su učesnici u tom biti kažnjeni", istakao je Kajević.

"Mi stalno upućujemo snažan apel svim nadležnim organima i institucijamada se u potpunosti rasvetli i istraži ovaj zločin, da se počinioci privedu pravdi i da sve one koji su zaslužili stigne kazna", napominje Dragoljub Zindović predsednik opštine Prijepolje.

Žrtve ovog zločina bili su Esad Kapetanović, Ilijaz Ličin, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Tomo Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedna osoba čiji identitet nije utvrđen.

Do danas su, kako podseća grupa NVO, uključujući Fond za humanitarno pravo, pronađeni posmrtni ostaci samo četiri žrtve.

Telo Halila Zupčevića pronađeno je krajem 2009. godine na obali jezera Perućac, a posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Ilijaza Ličine nađeni su u istom jezeru 2010. godine, dok se za ostalim žrtvama i dalje traga.

Za ovaj zločin do sada su pravosnažno osuđeni Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić.

Ranisavljević je pred Višim sudom u Bijelom Polju (Crna Gora) 2003. godine osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 15 godina, a Jovičić, protiv koga je vođen postupak pred Sudom Bosne i Hercegovine, priznao je krivicu i osuđen na kaznu zatvora od pet godina.

Za zločin u Štrpcima pred Sudom BiH u toku je suđenje desetorici optuženih, među kojima su Luka Dragičević, komandant Višegradske brigade VRS i Boban Inđić, komandant Interventne čete u Višegradskoj brigadi.

U oktobru 2018. godine Apelacioni sud u Beogradu je nakon tri i po godine potvrdio optužnicu protiv petorice pripadnika Višegradske brigade VRS za zločin koji je počinjen u Štrpcima.

Početak glavnog pretresa bio je zakazan za januar 2019. godine, on je odložen zbog bolesti jednog od optuženih.

Porodice žrtava 26 godina čekaju na sudsku pravdu, kao i na priznanje statusa porodica civilnih žrtava rata koji bi im osigurao simbolične beneficije u vidu mesečnih novčanih primanja i socijalne podrške, jer se zločin dogodio izvan teritorije Srbije.

Ministarstvo za rad je u avgustu 2018. godine izradilo Nacrt Zakona o boračko-invalidskoj zaštiti, koji zadržava slična rešenja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво