Belgijanci najviše piju u Evropi, Srbi na 12. mestu

Srbija je u grupi evropskih zemalja u kojoj se na alkohol ne troši mnogo novca. Kada je u pitanju količina popijenog, statistika je drugačija – Srbija zauzima 12. mesto.

U EU po stanovniku se troši prosečno 300 evra na alkohol. Najviše troše bivše sovjetske baltičke zemlje Estonija, Letonija i Litvanija, najmanje Španija i Grčka. Srbija je u grupi zemalja koje troše manje.

Psihijatar Nevena Čalovska kaže da rezultati ne iznenađuju.

"Kulturni obrazac u ovim zemljama tradicionalno je vezan za konzumaciju žestokih pića, jer su ona najviše na raspolaganju. Njihovi porodični stilovi vezani su za radost i tugu, povezani sa konzumiranjem velikih količina alkohola", kaže Nevena Čalovska i ukazuje da treba da razlikujemo situacije kada kontrolišemo alkohol od trenutaka kada postajemo zarobljeni.

Kada se govori o litrima, statistika izgleda drugačije. Najviše popiju Belgijanci, Rusi su na sedmom mestu, a Srbi na 12. mestu – devet litara alkohola popiju.

Od običaja, preko uživanja, do utapanja problema u čaši, odnosno preterivanja i opijanja – neki vrlo brzo dođu. Kada je reč o povremenom teškom pijanstvu kod starijih od 15 godina: najmanje takvih epizoda bilo je na Kipru, pet odsto osoba mesečno, a najviše u Norveškoj – čak 44 odsto.

Prema podacima Batuta, polovina mladih povremeno pije, a petina se povremeno opija. Prvo pijanstvo je sa 13 i po godina.

"Ono što viđamo je da se uzimaju preterane količine, uglavnom u društvu. Nekako društveni život mladih je drugačiji nego pre dve ili tri generacije, vezan je za zatvorene prostore i insistiranje da se vikendi provode u društvu i da je alkoholisanje znak pripadanja grupi i odraslosti", objašnjava Čalovska.

Ukazuje da alkohol postoji otkako postoji čovek i da je on najefikasniji anksiolitik.

"Ljudi ga piju jer opušta, čini da se bolje osećaju, dok je u tom okviru, možemo da govorimo o nečemu što je socijalno prihvatljivo, ali kada govorimo o alkoholu radi alkoholisanja to zabrinjava. Važno je informisati mlade koliko je moguće. Do 18. godine alkohol može ozbiljno da ošteti centralni nervni sistem i zato je važno da se na zaštićen način konzumira", rekla je Čalovska 

Zabranjeno je prodavati alkohol mlađima od 18 godina. U slučaju sumnje da je potrošač lice mlađe od 18 godina, trgovac nije dužan da proda ili usluži alkoholno piće dok na uvid ne dobije ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu.

Zabrana prodaje alkohola posle 22 sata ukinuta je 2015, jer nije imala željeni efekat da maloletna lica ne kupuju alkohol, rekli su nadležni.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво