Evropskom sudu iz Srbije stiglo 2.128 tužbi

Evropski sud za ljudska prava je tokom 2018. godine iz Srbije primio 2.128 tužbi, što je 1,5 puta više nego 2017.

Gledano po glavi stanovnika Crnogorci, Srbi i građani Bosne i Hercegovine su među onima koji su se u 2018. godini najviše žalili Sudu u Strazburu. Najmanje tužbi u istom periodu stiglo je iz Velike Britanije, Danske, Nemačke i Irske.

U godišnjem izveštaju Evropskog suda za ljudska prava navodi se da je u slučaju prijava iz Srbije njih 1.224 prošle godine nije prihvaćeno, odnosno da je odbačeno, a da su presude su donete u 45 predmeta. 

Neki od 45 predmeta objedinjeni su jednom presudom, tako da je po tužbama iz Srbije u Strazburu tokom 2018. godine izrečeno ukupno 13 presuda, od kojih je u 12 slučajeva ustanovljen najmanje jedan prekršaj Konvencije o ljudskim pravima. 

Najviše presuda doneto je po tužbama iz Ruske Federacije (238), Turske (140) i Ukrajine (86). 

Pravo na pošteno suđenje, zabrana torture i nehumanog tretmana kao i pravo na slobodu i bezbednost predstavljaju tri oblasti u kojim je Sud u Strazburu najčešće nalazio povredu prava tokom 2018. godine. 

Poslednji izveštaj Evropskog suda za ljudska prava ukazuje da je ukupan broj novopodnetih predmata u 2018. godine pao za 32 procenta u odnosu na prethodnu godinu, sa 63.350 na 43.100. 

To se objašava smanjenim brojem tužbi podnetih prvenstveno iz Turske, Rumunije i Mađarske. 

Sud za ljudska prava u Strazburu je od 1959. godine (kada je osnovan) do 2018. godine doneo 173 presude po predmetima iz Srbije. Najčešće ustanovljni prekršaji odnosili su se zaštitu imovinskih prava i dužinu sudskih procedura. 

Trenutno se pred Sudom u Strazburu nalaze 1.793 tužbe iz Srbije, što Srbiju svrstava među deset evropskih država s najvećim brojem "slučajeva na čekanju".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво