Svi na jednom mestu: E-državljanstvo

Od Nove godine uz matične knjige rođenih, venčanih i umrlih, uspostavljena je nova jedinstvena elektronska evidencija o državljanima. To znači da sve institucije, koje koriste informacioni sistem za razmenu podataka po službenoj dužnosti, mogu da pristupaju podacima o državljanima na teritoriji cele Srbije.

Podaci o državljanstvu su ranije uglavnom bili u papirnom obliku, uz veliku mogućnost zloupotrebe.

"Identifikacija službenika nije postojala – svako je mogao da kopira ili prepiše podatke i kasnije ih zloupotrebi. Centralna baza ima logove gde su svi pristupi registrovani", objašnjava Slobodan Nedeljković iz MUP-a.

Jedinstvena evidencija omogućava rad novih sistema elektronske uprave ali, pre svega, znači uštedu vremena i građanima i službenicima.

"To konkretno znači da neće više morati da nose uverenje o državljanstvu od šaltera do šaltera, da dokazuju nešto što država već zna – da su oni državljani RS, već će službenici u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi po službenoj dužnosti moći da pristupaju tim podacima i da dobijaju praktično iz sistema uverenje o državljanstvu RS", ističe direktor Kancelarije za E-upravu Mihailo Jovanović.

Na ovaj način, državni organi razmenili su gotovo milion podataka.

"Ovo su osnovne evidencije, pored matičnih knjiga i knjige državljana, sledeći korak je registar stanovništva koji će objediniti 13 evidencija koje vode različite institucije. Objedinjavanjem ovih evidencija, ovo je prvi put da država ima sve evidencije o građanima na jednom mestu", rekla je Marina Dražić iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

Podaci o državljanima poslednjih 70 godina vođeni su u više od 300 različitih baza podataka, od kojih mnoge nisu bile potpune jer nisu sadržale JMBG. U narednom periodu, ostaje da se i ti podaci upotpune.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво