Srbija članica CERN-a

Srbija je postala 23. punopravna članica Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN), odlučeno je u Ženevi jednoglasnim usvajanjem rezolucije Saveta te organizacije, saopštila je Vlada Srbije.

Uz Izrael, Švajcarsku i Norvešku, Srbija je četvrta zemlja koja nije članica Evropske unije (EU) a punopravna je članica prestižne naučne organizacije.

Punopravno članstvo omogućava da studenti i profesori iz Srbije rade istraživanja na svetskom nivou u Srbiji, kao i da naša privreda učestvuje u većem obimu na projektima u CERN-u, navodi se u saopštenju.

Uz podizanje kvaliteta naučnih istraživanja, pristupa najnovijoj naučnoj opremi i tehnologijama kao i prenošenja iskustva i znanja, članstvo u CERN-u uticaće na sprečavanje odlaska obrazovanih mladih ljudi iz Srbije.

Istraživači iz Srbije ravnopravno će učestvovati na svim konkursima CERN-a, od finansiranja projekata naučne izvrsnosti, redovnih letnjih škola za studente i diplomce, doktorskih i postdoktorskih stipendija, do finansijske podrške za naučne specijalizacije, ističe Vlada.

Takođe, dodaje, srpska privreda ima značajnu korist od članstva, pošto će kompanije moći u većoj meri da učestvuju na svim tenderima koje raspisuje CERN i tako se ravnopravno takmiče sa svetski uspešnim kompanijama.

Od 1. januara 2019. u Srbiji počinje da radi Fond za nauku, koji će omogućiti konkurentno finansiranje naučnih istraživanja i bolju povezanost nauke i privrede, a država je opredelila 100 miliona evra za inovativnu infrastrukturu.

Uz zapošljavanje najboljih doktoranada pri fakultetima i naučnim institutima u Srbiji (1.000 mladih naučnika potpisalo je ugovore o radu u julu, a prošlog meseca objavljen je poziv za novih 100), Vlada Srbije sistemski podržava nauku i stvara uslove koji će omogućiti mladim naučnicima da ostanu u zemlji.

Kako se navodi u saopštenju, članstvo u jednoj od najpriznatijih naučnih organizacija u svetu, rezultat je napora Vlade za razvoj nauke i modernizaciju obrazovanja u Srbiji, koje je predsednica Vlade Ana Brnabić postavila kao svoje prioritete na početku mandata.

Podseća se da je Brnabićeva u septembru posetila sedište CERN-a u Ženevi i predstavila reforme koje Vlada sprovodi u oblasti nauke i obrazovanja.

Članstvo Srbije u CERN-u biće formalno potvrđeno pošto Skupština Srbije i Unesko ratifikuju ovu rezoluciju.

Zvaničan prijem Srbije kao stalnog člana CERN-a biće upriličen svečanom ceremonijom podizanja srpske zastave ispred zgrade CERN-a u Ženevi, kojoj će prisustvovati najviši državni vrh Srbije.

Brnabić: Punopravno članstvo u CERN-u velika stvar

Premijerka Ana Brnabić ističe da je punopravno članstvo Srbije u CERN-u velika stvar jer će naši mladi naučnici moći da učestvuju u svim istraživanjima i eksperimentima.

Brnabićeva je na skupu u Privrednoj komori Srbije poručila privrednicima da će i oni sada moći ravnopravo da učestvuju na tenderima CERN-a, "od najmanjeg šrafa do složenih mehanizama koji se koriste".

"Nisu ni sve zemlje EU članice CERN-a, nijedna bivša republike SFRJ. To je velika stvar. Trudili smo se da to postignemo", rekla je Brnabićeva.

Dodala je da tu odluku treba da rafitikuje Skupština Srbije.

Govoreći o napretku Srbije i saradnji sa međunarodnih organizacijama, Brnabićeva je dodala i da je danas potpisan Memorandum o saradnji sa Svetskim ekonomskim forumom.

Adžić: Srbija se vraća u CERN

Predsednik državne Komisije za saradnju sa CERN-om Petar Adžić kaže da je punopravno članstvo Srbije u CERN-u jedan od najvažnijih događaja u novijoj istoriji Srbije, navodi se u sapštenju Instituta za fiziku.

Adžić, koji je i predstavnik Srbije u Savetu CERN-a, podseća da je Srbija naslednica nekadašnje Jugoslavije koja je 1953. godine sa 11 evropskih država potpisala konvenciju o osnivanju, a 29. septembra 1954. godine i zvanično postala jedna od država osnivača CERN-a.

"Srbija je1962. napustila organizaciju kada je dobila posmatrački status. Imajući to u vidu, može se reći kako se na izvestan način naša država vraća u porodicu CERN-a posle više od 55 godina", kaže Adžić i napominje da je proces prijema trajao 10 godina.

Istraživači iz Srbije su iz godine u godinu povećavali svoj angažman u CERN-u, a Srbija se uključila i u čitav niz drugih eksperimenata.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи