Borba za prava od malih nogu

Mlade od malih nogu treba učiti da se za svoja prava bore, da iskažu mišljenje, a da pritom nikog ne uvrede i budu odgovorni kako za sebe tako i za zajednicu u kojoj žive, poručila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Brankica Janković učestvovala je na panel diskusiji posvećenoj položaju i problemima mladih, održane u okviru Nedelje ljudskih prava. 

Jankovićeva je rekla da su izazovi sa kojima se mladi u Srbiji sreću, slični ili isti širom Evrope – od procesa donošenja odluka, pristupa zaposlenju, u tranziciji od završetka obrazovanja do tržišta rada, navodeći da su u posebnom riziku od diskriminacije nekad i višestruke, mladi pripadnici osetljivih društvenih grupa. 

Poverenica je istakla da je u prošloj godini starosno doba bilo drugi osnov po broju podnetih pritužbi, od čega se gotovo polovina odnosila na diskriminaciju dece do 18 godina.

Upravo iz tih razloga važno je svest o toleranciji razvijati od najranijeg detinjstva, ne samo kroz obrazovne programe, već i kroz neformalno obrazovanje, naglasila je Jankovićeva, na čiju je inicijativu ovogodišnji Međunarodni dan tolerancije u svim školama u Srbiji obeležen posvećivanjem prvog časa nastave upravo toj temi. 

Jankovićeva je tokom panela mladima iznela stav da bi pri kreiranju javnih politika trebalo primenjivati princip koji glasi "Ne o nama, bez nas", odnosno obezbediti glas i učešće mladih u samom procesu, navodi se u saopštenju iz njenog kabineta.

Tim načelom se institucija Poverenika već vodi i uz pomoć Unicefa formirala je i edukovala tim od 30 mladih ljudi od 14 do 18 godina iz cele Srbije, koji su kao predstavnici Panela mladih "Isterivači diskriminacije" najbolji promoteri ravnopravnosti koji kroz radionice i putem društvenih mreža stečena znanja prenose svojim vršnjacima. 

Na panelu "Putovanje u središte mladih" koji je organizovao Beogradski centar za ljudska prava uz podršku Kancelarije Ujedinjenih nacija u Srbiji i Misije Oebsa, prisustvovali su i drugi predstavnici nacionalnih institucija, lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva i omladinskih organizacija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво