Od početka godine 30 žena ubijeno u porodičnom nasilju

Trideset žena ubijeno je od početka godine u porodičnom nasilju, a u proteklih deset godina od nasilja je stradalo više od 350 žena. Sutra se obeležava Međunarodni dan nasilja nad ženama. "Saslušajte i moju priču", naziv je ovogodišnje kampanje, koja počinje sutra i traje 16 dana.

Podaci pokazuju da je svaka treća žena u Srbiji prebijena ili je doživela neki od osnovnih oblika nasilja, a skoro 95 odsto ubijenih žena nije se obratilo za pomoć institucijama. 

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović naveo je, na konferenciji povodom 25. novembra – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da je od početka ove godine zbog nasilja u porodici izrečeno ukupno 23.118 hitnih mera, od čega oko 7.000 privremenog udaljenja počinioca iz stana.

Dodao je da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici omogućio da se u kratkom roku reaguje i pomogne žrtvama.

"Prvi koji priđu u pomoć žrtvama jesu pripadnici policije. Zahvaljujući zakonu obučili smo preko 900 policajaca, a još 450 njih je u procesu obuke", rekao je Stefanović.

Istakao je da Srbija preduzima mere da unapredi stanje u ovoj oblasti, a cilj je, kako ističe, postizanje nulte tolerancije prema nasilju nad ženama.

"Postali smo u poslednjih nekoliko godina više svesni činjenice koliko je opasna ova vrsta nasilja i da ne postoji 'čaroban štapić' da sprečimo zveri da nasrnu na svoje supruge, devojke, majke, sestre", naveo je Stefanović i ukazao da policija pre donošenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici nije imala dovoljno moći i nadležnosti da pomogne žrtvama.

"Sada postoji mogućnost da nasilnik bude izbačen iz stana, iako je u njegovom vlasništvu, i to je važna mera", dodao je Stefanović, navodeći da država mora do kraja da goni nasilnike, jer ne može da krene u sledeću fazu razvoja ako ne reši taj problem.

Ukazao je da je dobro što se stalno govori o tome da "ne treba nabijati glavu u pesak" i poručio da bi društvo trebalo više da se uključi u rešavanje problema nasilja i da prijavi svakog počionoca.

"Još nismo na nivou da ljudi shvataju to kao veliki problem, da moraju da budu uključeni u to i da svaki čovek koji je u blizini, koji je svedok, koji to vidi, čuje ili oseća, koji naslućuje, ima dužnost da to prijavi. Preventiva, oštra represija sa onim što država može i uticaj, molba sudovima da samo primenjuju zakon, oštro", poručio je ministar. 

Stefanović je istovremeno najavio da će predložiti pooštravanje kazni za sva krivična dela sa elementima nasilja.

"U sledećoj fazi ostaje da se u rešavanje problema nasilja u porodici značajnije uključi društvo, jer još nismo na nivou da se to shvata kao veliki problem. Treba da gradimo društvo koje odbacuje nasilje i prijavljuje svaki slučaj kako bi broj žrtava bio manji", zaključio je Stefanović.

Poverenica: Nasilje nad ženama i dalje veliki problem

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković upozorila je da je nasilje u porodici i dalje ogroman društveni problem koji na najdrastičniji način pokazuje da sistem zaštite i prevencije rodno zasnovanog nasilja mora biti efikasniji.

"Da bi se doprinelo smanjenju nasilja nad ženama, neophodno je da se svi nadležni, intelektualci i stručna javnost iz različitih društvenih oblasti, ali i političari i pojedinci iz javnog života, aktivno zalažu za promenu društvene klime i patrijarhalnih obrazaca u kojima je žena u potčinjenom položaju i u kojima se nasilje često relativizuje", navodi se u saopštenju Poverenice.

Podseća da je nasilje nad ženama neprihvatljivo i da za njega nema nikakvog opravdanja, kao i da je potrebna puna primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i svih raspoloživih mera za prevenciju i zaštitu žena, uz poseban akcenat na jačanju kapaciteta centara za socijalni rad. 

"Žene, ali i svi koji imaju saznanja o tome, moraju biti ohrabreni da prijavljuju nasilnike, a na nadležnim službama je da ove prijave ispitaju s krajnjom ozbiljnošću i pravovremeno reaguju kako bi sprečili fatalne ishode koji nažalost nisu retki", istakla je Jankovićeva.

Gojković: Zabrinjavaju podaci o broju žena žrtava nasilja

Predsednica Skupštine Maja Gojković izjavila je da je Srbija u proteklom periodu ostvarila napredak u pogledu unapređenja zakonskog okvira u oblasti borbe protiv nasilja u porodici i mnogo više pažnje i podrške se pridaje žrtvi, ali i dalje zabrinjavaju podaci o broju žena žrtava nasilja, kao i smrtni ishodi.

Kako bi se naše društvo izborilo sa nasiljem nad ženama, potrebna je potpuna i dosledna primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i korišćenje svih mehanizama koje zakon omogućava, ocenila je Gojkovićeva povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Istovremeno, naglasila je Gojkovićeva, važno je da se predano i efikasno radi na kordinaciji svih institucija i ustanova u ovom lancu – od policije, tužilaštva, centara za socijalni rad, zdravstvenih ustanova i sudova, kako nijedna žrtva nasilja ne bi ostala bez adekvatne podrške i pomoći sistema, a nasilnik ostao nekažnjen.

"Ovom prilikom želim da apelujem na sve da ne sklanjaju glavu u stranu kada primete nasilje, već da ga prijave i da ohrabre žrtve na taj korak. Ne sme biti nikakvog opravdanja ili relativizacije nasilja nad ženama, a na svima nama je da doprinesemo izgradnji društva u kome se nasilje nad ženama neće tolerisati i u kome će nasilnik biti na stubu srama", saopštila je Gojkovićeva.

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana nasilja nad ženama sutra će biti održana ženska trka u 11 sati ispred Muzeja savremene umetnosti na Ušću. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво