I privatni detektivi mogu da otkrivaju lažna bolovanja

Vest da će privatni detektivi moći da rade na otkrivanju lažnih bolovanja izazvala je veliku pažnju javnosti. Dodatni prihodi, letovanje ili jednostavno zasićenost poslom najčešći su razlozi zbog kojih se zaposleni odlučuju da pribegnu lažnom bolovanju.

Umesto da posle bolovanja od mesec dana odu na komisiju, po doznake odlaze kod specijaliste za sebe ili dete i sa posla odsustvuju još mesec dana.

Kada iskombinuju i godišnji odmor, pa opet bolovanje, na posao se vrate posle nekoliko meseci. Poslodavac ne sedi skrštenih ruku. Čim zaposleni donese doznake, uprava se obrati matičnoj filijali Fonda zdravstvenog osiguranja radi kontrole.

"Prvi slučaj je u roku od mesec dana od otvaranja bolovanja, odnosno od ocene izabranog lekara. To je ponovni pregled kada će naša prvostepena lekarska komisija pozvati zaposlenog da ga ponovo pregleda i da pogleda dokumentaciju i na osnovu toga utvrdi da li je to bolovanje opravdano", kaže Vesna Latinović iz RFZO.

Prema njenim rečima, drugi način je veštačenje koje se sprovodi u roku od godinu dana od ocene privremene sprečenosti za rad, odnosno bolovanja.

"Te slučajeve poslodavci koriste uglavnom kod onih zaposlenih koji su češće na bolovanju. Bilo zbog bolesti ili nege deteta ili nekog drugo razloga", dodaje Latinovićeva.

Da bi utvrdio da li je zaposleni na bolovanju zdrav, poslodavac može da zakuca na njegova vrata ili da angažuje privatnog detektiva. Na taj korak se najčešće odlučuju strane kompanije. Ipak, čak i kad traže, detektivi nemaju pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju.

"Ne zvonimo čoveku na vrata zato što je to posao poslodavca ili njegove interne disciplinske komisije, ali zato našim metodama, kroz razgovor sa komšijama, prijateljima, susedima, pokušavamo da dobijemo podatke gde bi to lice trebalo da se nalazi u tom momentu. Ako dobijemo određena saznanja, dolazimo na to mesto, porveravamo. Ako dokumentujemo tog čoveka, recimo da on u tom momentu radi u radionici, naša izjava uz eventualno neku fotografiju dovoljan je dokaz poslodavcu da pokrene postupak", kaže Ratko Jolić iz Detektivske agencije "Protekta".

U proteklih godinu dana Fond za zdravstveno osiguranje obavio je oko 2.000 kontrola. Šezdeset odsto po zahtevu poslodavca, a ostalo po službenoj dužnosti.

Kad sledeći put posmislite da uzmete poduže bolovanje, razmislite o tome da li bi poslodavac mogao time da se pozabavi. Osim što rizikujete da ostanete bez zarade, mogli biste da ostanete i bez zaposlenja.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво