Kuburovićeva sa Meronom, Hag zadovoljan saradnjom sa Srbijom

Mehanizam za međunarodne krivične tribunale u Hagu ima vrlo dobru saradnju sa Vladom Srbije, ocenio je predsednik Mehanizma Teodor Meron tokom sastanka sa ministarkom pravde Nelom Kuburović.

Meron je, tokom susreta, izrazio uverenje da će se saradnja Srbije i Mehanizma - naslednika Haškog tribunala - nastaviti i sa budućim predsednikom Mehanizma.

Kako je saopštilo Ministarstvo pravde, Meron boravi u oproštajnoj poseti Srbiji, jer od polovine januara 2019. godine više neće obavljati funkciju predsednika.

Ukazao je da Mehanizam nastavlja svoj rad, u okviru četiri slučaja kada je Srbija u pitanju.

Ministarka Kuburović je naglasila da je Srbija odgovorila na sve zahteve, najpre Haškog tribunala, a zatim i Mehanizma, dostavljajući na stotine hiljada dokumenata.

Ponovo je ukazala na molbu Srbije da srpskim državljanima, koji izdržavaju kaznu zatvora u neadekvatnim uslovima, što je u određenim slučajevima potvrdila i organizacija Crvenog krsta, bude odobreno da ostatak kazne izdržavaju u Srbiji, uz stalni nadzor Mehanizma.

Ministarka je rekla da je ovaj zahtev Srbije više puta bio iniciran i kod samog Saveta bezbednosti, ali da je izostao pozitivan odgovor zbog negativnog stava Mehanizma.

I sam Meron je izrazio zabrinutost za tretman pojedinih osuđenika u Estoniji i rekao da se razmatra mogućnost njihovog premeštaja u neku drugu državu, navodi se u saopštenju.

Naveo je da su on i još jedan kolega sudija još pre nekoliko godina imali pozitivan stav o izdržavanju kazne zatvora srpskih državljana u Srbiji, ali da se sa tim stavom nije saglasila većina drugih sudija.

Takođe, ministarka Kuburović je ukazala da se već mesecima čeka na odluku po žalbi Amicus Curiae (prijatelj suda) da Srbija preuzme slučaj protiv dvoje radikala - Vjerice Radete i Petra Jojića, i još jednom istakla spremnost nadležnih srpskih organa da procesuiraju ovaj slučaj.

Na sastanku je bilo reči i o mogućnosti vraćanja dokumenta, koje je Srbija dostavila Haškom tribunalu, a koja nisu bila korišćena kao dokazni materijal ni u jednom od slučajeva, kao i o formiranju Informacionog centra u Beogradu, koji bi omogućio pristup arhivi ovog suda, dodaje se u saopštenju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи