Seksualno uznemiravanje na fakultetima, kako studenti mogu da se zaštite

Svaka treća studentkinja, odnosno student, doživeli su neku vrstu seksualnog uznemiravanja od zaposlenih na fakultetu, pokazuju istraživanja Autonomnog ženskog centra. Oni su i podsetili na najnoviji slučaj seksualnog uznemiravanja u kojem je prodekan Pravnog fakulteta u Kragujevcu, zbog seksualnog uznemiravanja, dobio zabranu prilaska studentkinji.

Neprimerene šale, pogledi, skretanje razgovora o studiranju na seksualne teme – vidovi su seksualnog uznemiravanja sa kojim se susrela trećina studenata. Mali broj njih se usuđuje da takvo ponašanje prijavi.

Svaki drugi student smatra da im fakulteti ne nude adekvatnu zaštitu.

"Naš predlog univerzitetima, samim tim i fakultetima jeste da uvedu posebne odredbe, posebne akte kojim bi se ticali i prevencije seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja, ali i zaštite kada do toga dođe", ističe Sanja Pavlović iz Autonomnog ženskog centra.

Zviždanje, dobacivanje, obraćanje rečima "lutko", "zlato" postaju seksualno uznemiravanje od trenutka u kojem osoba kojoj su upućene jasno kaže "ne". Sve preko toga smatra se krivičnim delom.

"Polno uznemiravanje, kako naš krivični zakonik to definiše predstavlja svaku radnju, bilo verbalnu, neverbalnu ili fizičku koja sama po sebi predstavlja povredu dostojanstva drugog lica ili ima to za cilj a koja zapravo izaziva strah, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje oko sebe", napominje Kristina Todorović iz Komiteta pravnika za ljudska prava.

Kako bi studentkinje i studenti dokazali da su oštećeni, poželjno je da imaju svedoke ili dokumentovane prepiske. Oni koji pričaju o tome koleginicama i kolegama, neretko saznaju da nisu jedini.

"Savetujemo ih da se povežu međusobno, da jedna sa drugom razgovaraju o tome jer ukoliko nekoliko njih prijavi istog profesora, mnogo su veće šanse da će se to shvatiti ozbiljno jer se, nažalost, ženama ne veruje kada same prijave ovaj vid nasilja", dodaje Sanja Pavlović.

Fakultet političkih nauka je jedini fakultet u Srbiji sa internim pravilnikom koji se bavi i prevencijom i zaštitom od seksualnog uznemiravanja.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво