Lov u mutnom – koja hrana je stvarno dijetalna i lekovita

Sudeći po oznakama na pakovanjima, mnogim prehrambenim proizvodima pre je mesto u apotekama nego u prodavnicama. To su najčešće netačne oznake kojima se potrošači dovode u zabludu, upozoravaju stručnjaci. Zato se mnogo očekuje od Pravilnika o deklarisanju prema kojem će od naredne godine proizvođači morati da istaknu tačan sastav.

Dijetalno, lekovito, blagotvorno – tim epitetima hrana i suplementi moći će da se kite samo ako navedu glavnu zdravstvenu izjavu koja mora biti u skladu sa realnim sadržajem vitamina i minerala u proizvodu.

"Najčešće se zloupotrebljavaju izjave da neka hrana može da leči, da prevenira bolesti. Ukoliko je količina nekog sastojka za koji postoji izjava manja ili nije dovoljna da bi se takva izjava navela na deklaraciji proizvoda, znači da ona ne sme da se koristi", kaže dr Ivan Stanković iz Nacionalnog saveta za bezbednost hrane.

Danica Zarić iz organizacije IHIS nutricionizam kao primer navodi to što svi koji imaju neki proizvod sa magnezijumom, imaju neku izjavu da magnezijum utiče na rad srca.

"Svi proizvođači moraće da skinu tu zdravstvenu izjavu. Ukoliko žele da zadrže tu publikaciju, moraće da dodaju tijamin koji jedini ima dozvoljenu izjavu za srce", dodaje Danica Zarić.

Lov u mutnom trebalo bi da razbistri Pravilnik o deklarisanju koji od 1. januara obavezuje proizvođače hrane i suplemenata na nutritivne tablice.

"Deklaracija je na prvom mestu neispravnosti koje poljoprivredna inspekcija sreće na terenu. Uglavnom je to povezano sa nepoznavanjem propisa. Imamo i one slučajeve kada proizvođač odluči sam da nešto uradi, računajući da će na taj način da svoj proizvod istakne u odnosu na konkurenciju", objašnjava Nenad Vujović, v. d. pomoćnika ministra poljoprivrede.

Istraživanja su pokazala da svega četvrtina kupaca gleda da li proizvod ima deklaraciju, a još je manje onih koji imaju dovoljno znanja da na osnovu sastava utvrde da li je nešto zaista dijetalno ili dobro za srce.

Ni ne moraju, kažu stručnjaci: Umesto potrošača to bi trebalo da radi nacionalna referentna laboratorija čije otvaranje Srbija čeka od 2009. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи