Vidljivosti naučnih rezultata – manje plagijata

Ministartsvo prosvete je letos usvojilo Platformu za otvorenu nauku, pa je na Univerzitetima da je u narednih godinu dana i realizuju. Platforma treba da doprinese većoj vidljivosti naučnih rezultata, većoj povezanosti između nauke i privrede, odnosno između nauke i društva u celini, razvoju novih istraživanja.

Platforma za otvorenu nauku je značajan dokument koji nas svrstava u Evropski istraživački prostor. Univerziteti će morati da do 2020. godine učine sve svoje naučnoistraživačke rezultate dostupnim. Samim tim, postaće vidljiviji, što će uticati i na njihov bolji položaj na svetskim rang-listama. Istovremeno, biće i manje plagijata.

Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović kaže da je otvoren pristup podacima jedan od najboljih načina, zapravo to je transparentnost u nauci.

"I na taj način vi smanjujete mogućnosti plagijarizma, jer prosto suviše je lako proveriti i na taj način se ističe akademska čestitost. A sa druge strane za neke naučne oblasti, naročito vezane za društveno-humanističke nauke, to daje mnogo veću vidljivost tih nauno-istrživačkih rezultata, što će svakako pomoći da neke istraživačke oblasti Univerziteta budu mnogo vidljivije", kaže  rektorka Univerziteta u Beogradu.

Univerzitet u Beogradu ima i način da proveri verodostojnost disertacija.

Popovićeva ističe da sada sve doktorske disertacije prolaze jedan program za proveru originalnosti teksta.

"Rezultati te provere su dostupni mentorima koji onda donose odluku o tome da li je to prihvatljivo, neprihvatljivo, da li nešto treba da se uradi sa tom tezom pre nego što ide dalje, da li eventualno treba i da ne ide na odbranu. Ali u svakom slučaju, to je jedna vrlo pogodna alatka, ali ona ne može da zameni mentora i komisiju", ukazuje Popovićeva.

Tehnološki alati su zgodni, povoljni, skraćuju vreme, ali odgovornost za jednu dobru doktorsku disertaciju leži prvo na kandidatu, a onda na komisiji koja procenjuje vrednost te teze. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво